کلاچ

کلاچ

تعداد بازدید: 11078
چهارشنبه 03 دي 1393

جنس مواد در کلاچ

مواد مختلفی برای ساخت کلاچ وجود دارد. در گذشته از آزبست (پنبه نسوز) که ماده ای سمی بوده استفاده می شده اما امروزه ترکیبات آلی رزینی یا سیم های {{مسی}} و مواد سرامیکی جایگزین شده اند. ضریب اصطکاک سطح دیسک برای مواد آلی 0.35 و برای سرامیک 0.25 می باشد. مواد سرامیکی معمولا در کاربردهای سنگین مانند حمل بارهای بزرگ استفاده می شود. کلاچ هر چه از مواد سخت تر درست شود فشار وارد بر فلایویل  و سایش صفحه بیشتر می گردد.

کلاچ

 

کلاچ (Clautch) وسیله ای مکانیکی است برای انتقال قدرت (در حرکت) اجزایی که با هم درگیرند اما می توانند از هم جدا شوند. کلاچ ها در جاهایی که انتقال قدرت و مقدار حرکت در محدوده زمان باید کنترل شود استفاده می شوند. در کاربردهای ساده کلاچ دارای دو شفت دوار است که یک شفت معمولا به موتور یا واحد قدرت متصل است و شفت دیگر قدرت را به خروجی منتقل می کند. (پیچ گوشتی های برقی کلاچی دارد که مقدار گشتاور را منتقل می کند یا در اتومبیل ها کلاچ وسیله انتقال قدرت از موتور به چرخ ها می باشد).

برای مثال در دریل ها یک شفت انتقال گشتاور از موتور را انجام می دهد و شفت دیگر به مته مرغک متصل است. شفت های کلاچ ممکن است در هم قفل شده و با یک سرعت گردش کنند (درگیر) یا در هم قفل شوند و با سرعت های مختلف بچرخند (لغزشی) و یا جدا بوده و سرعت های مختلفی داشته باشند(رها).

   

 

جنس مواد در کلاچ

مواد مختلفی برای ساخت کلاچ وجود دارد. در گذشته از آزبست (پنبه نسوز) که ماده ای سمی بوده استفاده می شده اما امروزه ترکیبات آلی رزینی یا سیم های مسی و مواد سرامیکی جایگزین شده اند. ضریب اصطکاک سطح دیسک برای مواد آلی 0.35 و برای سرامیک 0.25 می باشد. مواد سرامیکی معمولا در کاربردهای سنگین مانند حمل بارهای بزرگ استفاده می شود. کلاچ هر چه از مواد سخت تر درست شود فشار وارد بر فلایویل  و سایش صفحه بیشتر می گردد.

کلاچ کششی/ فشاری

کلاچ های دیسکی بسته به محل فشار صفحه و نقطه تکیه گاه از نوع فشاری یا کششی هستند. در کلاچ های کششی با فشار دادن پدال، بیرینگ ها آزاد و فنر دیافراگم کشیده شده و کلاچ از محور خودرو جدا می گردد. در مقابل نوع فشاری است که بیرینگ های آزاد شده به کلاچ نیرو وارد می کند تا ارتباط آن با محور خودرو را قطع کنند.

لنت کلاچ

لنت کلاچ به لنت های اصطکاکی کلاچ متصل است، آن ها معمولا از لاستیک ساخته شده و تا حدود 160000 کیلومتر کار می کنند.لنت کلاچ

دمپر در کلاچ

علاوه بر دمپرهایی که در مرکز دیسک برای کاهش ارتعاشات نیروی محرکه وجود دارد، پیش دمپرهایی نیز برای کاهش صدای دنده روی دیسک نصب می شود. فنر این دمپرها با ارتعاشات شعاعی موتور ضعیف تر می شوند.

ساخت کلاچ های مدرن به روش مونتاژ کلی می باشد. جوشکاری با لیزر یک روش رایج اتصال دیسک به صفحه می باشد.

کلاچ گریز از مرکز

در این نوع کلاچها، فنرها جهت انتقال گشتاور در سرعتهای معمولی طراحی می شوند، در حالیکه در سرعتهای بالاتر نیروی گریز از مرکز به انتقال گشتاور کمک می کند. در این کلاچها نیروی گریز از مرکز از طریق وزنه هایی بوجود می آید که همراه سایر اجزا دوار کلاچ می گردند. کنترل کلاچ بصورت اتوماتیک و توسط دورموتور صورت می گیرد.

ورودی این کلاچ به میل لنگ متصل است در حالیکه خروجی به زنجیر یا تسمه  وصل می شود. اکثر این نوع کلاچ ها لنت یا کفشک  هایی دارند که لبه های داخلی را درگیر می کنند. با افزایش دور موتور کلاچ بیشتر در گیر می شود به این صورت که در محور شفت فنرهای کشیده  شده ای وجود دارد که به کفشک کلاچ متصل است. با افزایش سرعت در محور شفت فنرهای باز شده، کفشک ها را با صفحه کلاچ در گیر می کند. می توان آن را با معکوس ترمز کردن مقایسه نمود. از مزایای این نوع کلاچ این است که به پدال کلاچ نیازی ندارد.

   

 

کلاچ مخروطی

کلاچ مخروطی همانند کلاچ دیسکی عمل نموده. این کلاچ با استفاده از دو سطح مخروطی گشتاور را انتقال می دهد. این کلاچ ها به دلیلی افزایش در سطح گشتاور بیشتری را نسبت به کلاچ های صفحه ای انتقال می دهند. این کلاچ ها در حال حاضر در سرعت های پایین استفاده می شود اگر چه زمانی در موتور احتراق داخلی و اتومبیل ها رایج بوده.

      

 

منابع و پیوندها

گرد آوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

http://en.wikipedia.org

 

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است

 

کلاچ از دیدepsilon.blogfa.com

کلاچ

کلاچ وسیله ایست برای انتقال حرکت چرخشی از یک شفت به شفت دیگر. کلاچ در واقع یک وسیله قطع کردن و یا وصل کردن است که در سیستم‌های انتقال نیرو بکار می‌رود. اصولاً در سیستم‌های انتقال نیرو، توان و نیروی تولید شده در موتور برای استفاده به شکلی دیگر و یا استفاده در جایی دیگر نیاز به جابجایی و انتقال دارد. حال برای آنکه بتوان بر روی این انتقال نیرو کنترلی را اعمال کرد. ساده‌ترین راه استفاده از یک کلاچ است تا هر زمان که نیاز به توقف انتقال نیرو باشد، این عمل انجام پذیرد.

کلاچ یک اتصال اصطکاکی میان موتور اتومبیل به عنوان منبع تولید توان و جعبه دنده اتومبیل برقرار می‌کند. در حالی که کلاچ اتومبیل درگیر است توان از موتور به جعبه دنده و از آنجا به چرخها انتقال می‌یابد. لیکن گاهی لازم می‌شود که دنده مورد استفاده در جعبه دنده ماشین بر حسب شرایط جاده و سرعت حرکت ماشین تغییر کند. برای آنکه بتوان این تغییر را به راحتی انجام داد، ابتدا لازم است که توان را از چرخ دنده‌های موجود در جعبه دنده قطع کرد. برای قطع کردن این ارتباط توانی میان جعبه دنده و موتور از کلاچ استفاده می‌شود. این کار برای راننده اتومبیل می‌تواند به‌راحتی فشاردادن یک پدال به کمک پای خویش باشد. لیکن فشار دادن این پدال پایی باعث فاصله گرفتن محور جعبه دنده از صفحه در حال چرخش موتور (فلایویل) خواهد شد. بوجود آمدن فاصله، معادل است با قطع ارتباط و انتقال توان. در این حالت راننده برای مدت کوتاهی پدال کلاچ را نگه می‌دارد و در حالی که جعبه دنده تحت هیچ نیروی خاصی قرار ندارد دنده مناسب را انتخاب کرده و جعبه دنده را در آن دنده مطلوب قرار می‌دهد و سپس پدال کلاچ را رها می‌کند. در این حالت انتقال توان از موتور به جعبه دنده دوباره از سر گرفته خواهد شد...ادامه

کلاچ از دید irandeserts.com

در صنعت خودرو در بخش انتقال قدرت، سیستم کلاچ به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مجموعه‌ها مطرح است و عملکرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در کارکرد خودرو و از جمله بخش تولیدکننده قدرت (موتور) و بخش انتقال نیروی محرکه (جعبه دنده، میله گاردان، دیفرانسیل، پلوس‌ها و...) دارد و در صورت بروز اشکال در این سیستم ـ حتی به شکل جزئی ـ راندمان خودرو با مشکل مواجه می‌شود.

کلاچ
کلاچ یک وسیله انتقال نیرو به صورت قطع و وصل از موتور به جعبه دنده (گیربکس) است. با کلاچ کردن می‌توان ارتباط بین موتور و جعبه دنده را برای مدت کوتاهی قطع و پس از رها کردن کلاچ، دوباره آن را برقرار کرد. قطع و وصل انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده می‌تواند به دلایل زیر انجام شود:

الف) روشن کردن موتور:
برای راه‌اندازی آسان موتورهای احتراقی باید آنها را از بار آزاد کرد و موتور را با حداقل دور لازم به دوران درآورد. معمولاً روشن کردن موتور خودروهای سواری در حالتی انجام می‌شود که کلاچ گرفته شده و گیربکس در حالت خلاص باشد. ب) انتقال گشتاور یا ایجاد ارتباط برای آغاز حرکت خودرو از دیگر وظایف کلاچ است؛ به طوری که نیروی حاصل از احتراق در سیلندر موتور که موجب دوران میل لنگ و فلایویل می‌شود توسط این مجموعه به گیربکس و سپس چرخ‌ها انتقال می‌یابد. حرکت خودرو از حالت سکون باید به نرمی صورت گیرد بنابراین ارتباط موتور و گیربکس باید به تدریج برقرار شود که این وظیفه مهم را نیز کلاچ به عهده دارد.

ج) تعویض دنده هنگام حرکت و یا خلاص کردن دنده به منظور توقف خودرو و روشن نگه داشتن موتور: تغییرات سرعت در خودرو اجتناب ناپذیر و کاملاً طبیعی است. شروع حرکت و یا کارکرد در حالت‌های مختلف با توجه به وضعیت جاده، تعداد سرنشین، سرعت مورد نظر و غیره از عوامل اصلی این تغییرات شمرده می‌شود. راننده به کمک کلاچ می‌تواند هماهنگ با تغییرات سرعت عمل کند و همچنین در زمان‌های دلخواه، گشتاور انتقال از موتور به گیربکس را قطع و شرایط مناسب را برای توقف خودرو فراهم آورد...ادامه

 

کلاچ از دید novak-adapt.com

Clutches

This article contains the culmination of decades of experience setting up clutch systems for Jeep conversion applications. We will first identify the components involved, and then introduce the science of setting up a proper clutch release system

Flywheel
The flywheel provides a friction surface for the clutch disc, a torque buffering mass, a mounting surface for the pressure plate, a mounting for the starter driven gear, and on some engines the flywheel is a factor in engine balance

The condition of the friction surface of the flywheel is important for proper clutch function. The surface should be smooth and free of burned spots and surface cracks. Used flywheels can be resurfaced. This should be done by grinding rather than lathe turning as less material is removed. The amount of material removed from the face can affect which clutch release bearing should be used. A flywheel should always be checked for runout on the engine it will be used on. Face runout should not exceed .005" of an inch

more...

کلاژ
clutch
درباره کلاچ
کلیات کلاچ
کلاچ چیست؟
تعریف کلاچ
برچسب ها: مهندسی مکانیکاجزای ماشینکلاج
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیست و یکمین دوره
عنوان : نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیس ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان :نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره شهر : تهران ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران 1401 نوزدهمین دوره
عنوان: نوزدهمین نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شهر: ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بیست و ششمین دوره
عنوان: نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بیست و ششمین د ...بیشتر
نمایشگاه های سال 1401
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان شرکت پاکمن بنا به ارزیابی های انجام ش ...بیشتر
برندینگ شرکت پاکمن
درباره گروه تاسیساتی شرکت پاکمن شرکت پاکمن در سال 1354تاسیس شد و در ادامه فعا ...بیشتر
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه ...بیشتر
نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره-شهریور 1400
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره شهر ...بیشتر
بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400
عنوان: بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر