ماشین تراش

ماشین تراش

تعداد بازدید: 13086
چهارشنبه 03 دي 1393

ماشین تراش

ماشین تراش (milling machine) یکی از مهم ترین ماشین هایی است که در کارگاه ماشین های ابزار مورد استفاده قرار می گیرد. با این نوع ماشین می توان عملیات مختلفی برای انجام کارهای کارگاهی و نیز ابزارهایی مورد نیاز انبار کارگاه به خوبی انجام داد. از طرف دیگر ماشین های تراش مدرن  دارای دقت زیادی هستند. با استفاده از ابزارهای برش با فلزات مختلف قادرند با سرعت زیاد کار کنند. برای هر فرم ابزار برش فلزات، شکل هندسی مشخص انتخاب شده است و بر همین اساس با ماشین های تراش می توان بیشترین عملیات ماشین کاری را به طور دقیق انجام داد.

عملیاتی که می توان به وسیله ماشین های تراش انجام داد به طور عموم به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. عملیات روتراش که شامل: پیشانی تراشی، روتراشی، آج زنی، پیچ تراشی خارجی، فرم تراشی، گاه گیری

  2. عملیات داخل تراش شامل: سوراخکاری، داخل تراشی، پیچ تراشی، فرم تراشی داخلی، گاه گیری داخلی.

   

ماشین تراش

 

اهمیت تنظیم ماشین های تراش

در عملیات تراش، ماشین کاری به طور صحیحی انجام نخواهد گرفت مگر اینکه ماشین ها قبلا به طور دقیق تنظیم شده باشند. از طرف دیگر قطعات کار را می بایستی به طور مناسب روی ماشین قرار داده و پس از تنظیم صحیح آن را در جای خود محکم نمود. به علاوه تراشکار باید قادر به انتخاب وسیله مناسب جهت بستن و نگه داری قطعات کار روی ماشین باشد.

بعد از اینکه کار به طور صحیح و مناسب روی ماشین تراش سوار شد مرحله بعد انتخاب و سوار کردن صحیح رنده راست تراش روی ماشین می باشد. انجام این عمل و نوع فلزی که باید تراشکاری شود، شکل رنده ای که باید سنگ زده شود و نیز زوایایی که برای تراش لازم است بسیار مهم هستند.

قلم های تراش Turning tool

برای تراشیدن فلزات مختلف به طور موثر و دقیق با ماشین تراش از یک نوع ابزار برشی به نام رنده تراش یا قلم تراش استفاده می شود لبه برش آن باید کاملا تیز و مناسب باشد. از طرفی رنده تراش را می باید متناسب با نوع فلزاتی که باید تراشیده شوند در نظر گرفت و نیز آن را در محل مناسب قرار داد. در بعضی از موارد نوک رنده را از یک فلز سخت به صورت یکپارچه ساخته و آن را در قسمت انتهای یک قطعه فولاد معمولی جوش و یا به وسیله پیچ نگه می دارند.

     

 

براده و انواع مختلف آن

هنگامی که رنده در کار فرو می رود فلزات به اجبار از روی قطعه جدا شده که اصطلاحا آن را براده می نامند. براده های ایجاد شده هنگام تراشکاری یا سوراخکاری به صورت های زیر می باشد.

  1. براده تکه تکه

این براده ها از تراشیدن چدن و فلزات ترد مانند برنز و برنج و یا فلزات آلیاژی تولید می شوند. فرم براده به صورت تکه تکه بوده و عوامل زیر در نوع ایجاد آن نقش دارند. ضخامت زیاد براده، زاویه کم براده ، سرعت کم برش سبب تولید براده تکه تکه خواهد شد.

  1. براده مداوم

این نوع براده به صورت ادامه یکنواخت و بدون لبه می باشد که خود یک نوع براده مطلوب است. وضعیت ایجاد این نوع براده به این صورت است که جنس فلز مورد تراش نرم بوده. براده دارای ضخامت کم، زاویه براده نسبتا زیاد و سرعت برش زیاد در نظر گرفته شود. و نوع رنده باید سر کج استفاده گردد.

  1. براده مداوم و لبه دار

این نوع براده از فلزات بسیار نرم و در اثر عمق برش زیاد تولید می گردد. از عوامل ایجاد آن زاویه براده کم و سرعت برش زیاد می باشد. علاوه بر براده های دائم فنری، مارپیچی تولید می شود که این نوع براده در اثر تنظیم دور مناسب، سرعت برش مناسب و زاویه براده نسبتا زیاد به وجود می آید.

   

براده ماشین تراش

 

بستن سه نظام و چهار نظام روی محور ماشین تراش

 

اولین مرحله ای که برای پیشانی تراشی باید صورت گیرد این است که سه نظام و یا چهار نظام را روی محور ماشین تراش سوار کرد. هنگام باز و بسته کردن سه نظام برای اینکه روی ریل نیفتد باید از یک تخته کمک گرفته شود. این عمل از ضربه زدن به ریل جلوگیری می کند.

اصول روتراشی با ماشین تراش

هدف از رو تراشی، گونیا نمودن پیشانی کار نسبت به سطح جانبی آن می باشد. هدف دیگر آن است که در سطح بتوان کار قابل قبولی به وجود آورد. برای این منظور بایست قطعه کار باید به اندازه کافی در داخل سه نظام یا چهار نظام قرار داد و محکم نمود.

   

 

پیشانی تراشی با ماشین تراش

قبل از اینکه روتراشی یا عملیات دیگری روی قطعه کار صورت گیرد بهتر است ابتدا پیشانی آن را تراشیده و سپس روتراشی یا فرم تراشی و یا پیچ تراشی روی کار انجام شود. برای پیشانی تراشی به این صورت عمل می شود، ابتدا قلم تیز شده مناسبی برای این کار در قلم گیر جا داده  دستگاه قلم گیر را داخل سوپورت سمت چپ دستی جا دهید. به وسیله دستگاه حامل سوپورت با حرکت دستگاه مرغک آن ها را به هم نزدیک کرده تا نوک رنده با نوک مرغک به هم برسند. بعد از این کار رنده گیر را به آرامی به سمت چپ چرخانده تا نوک رنده با لبه برش نسبت به پیشانی کار زاویه ای حدود 20 درجه بسازد. علاوه بر آن برای پیشانی تراشی می توان قطعه را بین دو مرغک بسته و سطح آن را تراش داد.

قبل از  اینکه پیشانی تراشی انجام گیرد بهتر است پیچ روی دستگاه حامل سوپورت را محکم نمایید. در صورتی که پیشانی تراشی به طور مطلوب صورت نگیرد و نوک رنده در مرکز کار نباشد در مرکز کار زائده ای به جا خواهد ماند.

پیشانی تراشی بین دو مرغک  

گاهی اوقات لازم است پیشانی کارها را به خاطر بلندی بین دو مرغک تراشید و معمولا آن پیشانی که در سمت راست مرغک قرار می گیرد، پیشانی تراشی می شود.

چرخ دستی حامل سوپورت طولی

این چرخ دستی در قسمت جلو قوطی دستگاه حامل سوپورت طولی قرار دارد که می توان به وسیله آن دستگاه حامی سوپورت طولی را در طول بین دستگاه مرغک و پیش دستگاه حرکت داد. وظیفه اصلی این چرخ دستی تنظیم و قرار دادن ابزار برش در هر قسمت دلخواه قطعه است.

 

دستگاه مرغک

 

دستگاه مرغک که جنس آن از چدن می باشد می تواند روی میز ماشین حرکت کرده و در هر نقطه ای که نیاز است آن را ثابت می کنیم و عملیات تراشکاری انجام می شود. این دستگاه شامل محور توخالی است که داخل آن به شکل مخروط تراشیده شده است. دستگاه مرغک را می توان با پیچ و مهره در روی میز ماشین ثابت کرد.

چرخ دستی دستگاه مرغک

به وسیله چرخ دستی دستگاه مرغک می توان محور آن را تغییر داد. چرخش آن با دست صورت می گیرد. با چرخاندن چرخ دستی، مرغک ثابت محور می تواند داخل جا مرغک که در پیشانی سمت راست قطعه قرار دارد جا بگیرد.

   

دستگاه مرغک

 

منابع و پیوندها

گرد آوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

لاسکو اورویل، ترجمه مهندس ابراهیم صادقی، ماشین های افزار، مرکز انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، سال 1386

 

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

ماشین تراش از دید oji.blogfa.com

میز ماشین

ریل ماشین تراش یکی از قسمتهای اساسی ماشین تراش را تشکیل می‌ دهد که بطور دقیق طراحی و ساخته می‌ شوند. و نیز بایستی دارای ساختمانی کاملا محکم باشد این قسمت روی پایه‌هایی که از چدن ساخته شده‌ اند مستقر می‌ باشند. دستگاه های دیگر از قبیل دستگاه حامل سوپرت و مرغک روی آن قرار می‌ گیرند میز ماشین دارای راهنماهایی به شکل مثلثی و یا ذوزنقه‌ است که با دقت ماشینکاری شده‌ اند دستگاه‌های دیگری که روی این راهنماها قرار می‌ گیرند نسبت به محور ماشین و یا قطعات کار بسته شده بر روی محور اصلی در یک راستا هستند.

دستگاه یاطاقان محور اصلی (پیش دستگاه با جعبه دنده سرعت)

این قسمت در صورتیکه ساختمان جعبه دنده‌ای داشته باشد، شامل یک سری چرخ دنده با تعداد دنده‌های مختلف است به کمک چرخ دنده‌ها که با محور اصلی یاطاقان بندی شده‌اند قطعه کار گردش داده می‌ شود. در بعضی از ماشینها محور اصلی روی جعبه دنده سرعت بوسیله بلبرینگ کارگذارده شده‌ است. در ماشین‌های تراش کوچک دستگاه انتقال حرکت آنها به صورت چرخ تسمه‌ای است که از دو فلکه سه یا چهار پله‌ای تشکیل می‌ گردد که به صورت عکس روی دو محور موازی قرار می‌ گیرند و در این صورت با داشتن قطرهای متفاوت، محور اصلی ماشین دارای دورهای مختلفی خواهد بود.

ماشین تراش از دید wikipedia.org

A lathe is a machine tool which rotates the workpiece on its axis to perform various operations such as cutting, sanding, knurling, drilling, or deformation with tools that are applied to the workpiece to create an object which has symmetry about an axis of rotation.

Lathes are used in woodturning, metalworking, metal spinning, and glass-working. Lathes can be used to shape pottery, the best-known design being the potter's wheel. Most suitably equipped metalworking lathes can also be used to produce most solids of revolution, plane surfaces and screw threads or helices. Ornamental lathes can produce three-dimensional solids of incredible complexity. The material can be held in place by either one or two centers, at least one of which can be moved horizontally to accommodate varying material lengths. Other work-holding methods include clamping the work about the axis of rotation using a chuck or collet, or to a faceplate, using clamps or dogs.

Examples of objects that can be produced on a lathe include candlestick holders, gun barrels, cue sticks, table legs, bowls, baseball bats, musical instruments (especially woodwind instruments), crankshafts and camshafts.

ماشین ابزار
تراشکاری
دستگاه تراش
ماشین افزار
تعریف ماشین تراش
درباره ماشین تراش
برچسب ها: ماشینروی
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیست و یکمین دوره
عنوان : نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیس ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان :نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره شهر : تهران ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران 1401 نوزدهمین دوره
عنوان: نوزدهمین نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شهر: ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بیست و ششمین دوره
عنوان: نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بیست و ششمین د ...بیشتر
نمایشگاه های سال 1401
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان شرکت پاکمن بنا به ارزیابی های انجام ش ...بیشتر
برندینگ شرکت پاکمن
درباره گروه تاسیساتی شرکت پاکمن شرکت پاکمن در سال 1354تاسیس شد و در ادامه فعا ...بیشتر
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه ...بیشتر
نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره-شهریور 1400
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره شهر ...بیشتر
بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400
عنوان: بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر