سیلیس

سیلیس

تعداد بازدید: 13335
چهارشنبه 03 دي 1393

سیلیس

سیلیس (SiO2)، سیلیکا یا اکسید سیلیسیم بیش از هر اکسید دیگری در پوسته زمین یافت می شود. عنصر سیلیسیم به صورت آزاد در طبیعت وجود ندارد. سیلیس می تواند در ترکیب با اکسیدهای دیگر مانند سیلیکات ها و یا به صورت آزاد وجود داشته باشد. منشا کلمه سیلیس واژه لاتین (Silex) به معنای سنگ سخت است. سیلیس شبه لایه ای دارای خلوص بالایی بوده و معادن عمده آن در کشورهای آلمان، برزیل و آمریکا قرار دارد. سیلیس اروپایی از نوع رسوبی است و دارای چسبندگی زیادی است. کاربردهای این گونه سیلیس زیاد است و معادن آن در کشور های فرانسه بلژیک و آلمان مورد استخراج قرار می گیرند.

منابع سیلیس آزاد

سیلیس آزاد در طبیعت به اشکال مختلف، به صورت بلورین مانند کوارتز صخره ای و ماسه سنگ و یا به صورت بلور مخفی (Cryptocrystalline) مثل فلینت و کلسدوئن (Calcedony) و یا به صورت بلور مخفی آبدار مثل اپال (Opal) وجود دارد و در شکل زیر عمده ترین انواع سیلیس آزاد نشان داده شده است.

آمتیست (Amethyst)

آمتیست، amethyst

بلوری سیلیس طبیعی

سیترین (Citrine)

سیترین، citrine

موریون (Morion)

موریون، morion

کوارتز دودی (Smoky Quartz)

کوارتز دودی، smoky quartz

کایرنگورم (Cairngorm)

کایرنگورم، cairngorm

کوارتز صورتی (Rose Quartz)

کوارتز صورتی، rose quartz

کوارتز آبی (Blue Quartz)

کوارتز آبی، blue quartz

سنگ بلور (Rock Crystal)

سنگ بلور، rock crystal

کریستال کوارتز (Clear Crystal Quartz)

کریستال کوارتز، clear crystal quartz

ماسه، ماسه سنگ و کوارتزیت (Sand, Sandstone and Quartzite)

ماسه، ماسه سنگ، کوارتزیت، sand ،sandstone ،quartzite

کوارتز شیری (Milky Quartz)

کوارتز شیری، milky quartz

چرت (Chert)

چرت، chert

فلینت (Flint)

فلینت، flint

بلور مخفی

 

جاسپر (Jasper)

جاسپر، jasper

انیکس یا عقیق سلیمانی (Onyx)

انیکس، عقیق سلیمانی، onyx

اگیت (Agate)

اگیت، agate

کلسدوئن (Calcedony)

کلسدوئن، calcedony

 

عقیق سبز (Chrysoprase)

عقیق سبز، chrysoprase

عقیق قرمز تیره (Sard)

عقیق قرمز تیره، sard

 عقیق سرخ مسی (Carnelian)

عقیق سرخ مسی، carnelian

کوارتز شیری و یا کوارتز صخره ای (Rock Quartz): به طور کلی کوارتز نام یکی از فاز ها و پلی مورف های سیلیس است. این فاز، در فشار و حرارت معمولی محیط پایدار است بنابراین در طبیعت نیز سیلیس آزاد در اکثر موارد به صورت کریستال های کوارتز ظاهر می شود و معمولا دیگر فازهای سیلیس که در حرارت های بالاتری پایدار هستند در طبیعت کمیاب هستند. کوارتز های صخره ای و یا کوارتز های شیری معمولا به صورت رگه هایی در بین سنگ های اولیه مثل گرانیت، گنیس و غیره و نیز به صورت دانه هایی در بین دیگر کانی وجود دارند. کوارتز در برابر آب و هوازدگی مقاوم بوده و تقریبا هیچ تغییری نمی یابد با این همه هنگامی که ذرات کوارتز در بین دیگر کانی ها قرار دارند، کانی های همراه ممکن است تحت تاثیر آب و هوازدگی تجزیه شده و کوارتز نیز به همراه آن ها به وسیله آب شسته و به محل دیگری منتقل گردیده و نهایتا در مکان دیگری به همراه دیگر کانی ها ذخیره گردد. برای مثال کانی های کوارتز موجود در کائولن. کانی کوارتز و یا به طور کلی کوارتز صخره ای به نسبت بسیار سخت بوده و خود در جدول سختی موس به عنوان معیاری جهت سختی 7 مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا کوارتز صخره ای به نسبت دیگر منابع سیلیس آزاد تقریبا خالص ترین نوع بوده و حدود 99 درصد آن از سیلیس (کوارتز) تشکیل شده و فقط دارای  درصد ناخالصی است.

ماسه (Sand): ماسه ها ذرات کوارتزی هستند که به طور طبیعی خرد شده اند. این ماسه ها در عین حال که می توانند بسیار خالص باشند می توانند دارای ناخالصی های زیادی به صورت ترکیبات آهن، منگنز، زیرکونیم، کلسیم، رس، نمک های محلول و غیره نیز باشند. ماسه های کوارتزی در صورتی که خالص باشند در بدنه ها و لعاب ها به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. از ماسه های کوارتزی ناخالص گاهی اوقات جهت ایجاد لکه های تزینی قهوه ای روی بدنه های سرامیک استفاده می شود.

ماسه سنگ (sand stone): ماسه ها و ماسه سنگ ها از انواع کوارتزهای رسوبی هستند در ماسه سنگ، دانه های ماسه به وسیله سیلیس و یا سایر مواد مثل آهک، رس، اکسید آهن و غیره به یکدیگر متصل گردیده و بدین ترتیب انواع ماسه سنگ ها مانند ماسه سنگ های سیلیسی، ماسه سنگ های آهکی و ماسه سنگ های رسی به وجود می آیند.

کوارتزیت (Quartzite): ماسه سنگ سیلیسی است که در اثر حرارت و فشار دگرگون شده است. در کوارتزیت ذرات کوراتز آن چنان به یکدیگر متصل گردیده اند که در اثر شکستن آن ها ذرات کوارتز به همراه ملات بین ذرات شکسته می شوند.

فلینت (Flint): فلینت از انواع سیلیس های بلور مخفی بوده و از بلورهای بسیار ریز کوارتز، مقادیر کمی آب، کربنات کلسیم، مواد آلی و هوا تشکیل شده است.

وجود این بلور های بسیار ریز باعث ایجاد حالت شیشه ای خاص و شکست صدفی در فلینت ها می شود. رنگ قهوه ای روشن تا خاکستری تیره و یا سیاه در فلینت ها نیز ناشی از وجود مواد آلی است. چنانچه فلینت ها حرارت داده شوند، مواد آلی موجود در آن ها سوخته و رنگ آن ها به سفید خالص تغییر می کند. فلینت ها داراری ناخالصی های کربنات کلسیم نیز هستند. ناخالصی های کربنات کلسیم به صورت پوسته ای سطح قطعات فلینت را پوشانده اند.

به طور کلی فلینت ها از حل شدن اسکلت های سیلیسی جانوان اسفنجی شکل دریایی در آب و سپس ته نشینی آن ها در بستر دریا ها به وجود آمده اند. فلینت ها معمولا در ذخایر گل سفید یا chalk (کربنات کلسیم با منشا بیوشیمیایی) یافت می گردند. این موضوع یکی از دلایلی است که ثابت می کند فلینت ها از ته نشینی سیلیس در محلول به وجود آمده اند. این تئوری به خصوص به این ترتیب تایید می شود که ترکیب پوسته آهکی دور فلینت، هر چه از سطح به عمق فلینت نزدیکتر می شود، با آهستگی و به مرور از کربنات کلسیم CaCo3 به سیلیس تغییر می یابد.

فلینت هایی که در ذخایر گل سفید یافت می شوند معمولا به صورت تکه های بزرگ نامنظم هستند که پوسته آهکی دور آن ها بسیار ضخیم است. وجود مقدار زیاد ناخالصی های کربنات کلسیم دراین نوع فلینت ها باعث می شود که استفاده از آن ها به شکل بسیار محدود تری صورت گیرد.

فلینت ها می توانند به صورت گلوله های گرد و صافی در سواحل رودخانه های بزرگ و به خصوص در سواحل دریا ها نیز یافت شوند. موج ها و حرکات آب باعث گرد شدن این فلینت ها شده و در ضمن پوسته آهکی روی آن ها را نیز از بین می برد. فلینت های ساحلی و یا beach flints معمولا به عنوان گلوله های آسیاب در آسیاب های گلوله ای {{بالمیل}} ballmill در صنعت سرامیک وسیعا مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این فلینت های ساحلی نیز می توانند مانند فلینت های معادن گل سفید، به عنوان یک ماده اولیه در صنعت سرامیک مورد استفاده قرار گیرند.

به طور کلی در ساخت ارتن ور ها توصیه می شود که از فلینت به عنوان منبع سیلیس آزاد در بدنه استفاده شود. در حالی که در ساخت بعضی دیگر از بدنه ها، به عنوان مثال استون ور ها نه تنها استفاده از فلینت توصیه نمی شود بلکه حتی المقدور سعی می شود که از آن خودداری شده و از منابع دیگر سیلیس آزاد مثل کوارتز صخره ای، ماسه و یا ماسه سنگ استفاده شود. به طور کلی فلینت سخت بوده و خرد کردن آن بسیار مشکل است. بنابراین در مواردی که فلینت به عنوان یکی از مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد، قبل از مصرف ابتدا در حدود 900 درجه سانتی گراد کلسینه شده و سپس خرد می شود. چرا که عمل کلسیناسیون باعث ترک خوردن و سست شدن فلینت شده و خرد نمودن آن، راحت تر صورت می پذیرد.

منابع و پیوندها

گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

 افسون رحیمی و مهران متین، تکنولوژی سرامیک های ظریف، شرکت سهامی انتشار، 1382.

خسرو صانع، فن آوری تولید کاشی های سرامیکی ، انتشارات نوید شیراز ، 1384.

 

ics. Silica is one of the most abundant oxide materials in the earth's crust. It can exist in an amorphous form (vitreous silica) or in a variety of crystalline forms. Often it will occur as a non-crystalline oxidation product on the surface of silicon or silicon compounds. There are three crystalline forms of silica; quartz, tridymite, cristobalite and there are two variations of each of these (high and low). A high purity grade of silica, fused silica (which is around 99.4-99.9% SiO2) is produced by carbon arc, plasma arc, gas fired continual extrusion or carbon electrode fusion. Fused is primarily used in the electronics industry (around 70% of the total market) where its good dielectric and insulating properties are exploited; though it may also be used as a refractory material or in investment casting...more

سیلیکا
silica
Quartz
کوارتز
سیلیس چیست
برچسب ها: سیلیسمواد اولیه سرامیکسرامیک
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیست و یکمین دوره
عنوان : نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیس ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان :نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره شهر : تهران ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره ...بیشتر
نمایشگاه های سال 1401
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان شرکت پاکمن بنا به ارزیابی های انجام ش ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران 1401 نوزدهمین دوره
عنوان: نوزدهمین نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شهر: ...بیشتر
برندینگ شرکت پاکمن
درباره گروه تاسیساتی شرکت پاکمن شرکت پاکمن در سال 1354تاسیس شد و در ادامه فعا ...بیشتر
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه ...بیشتر
نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره-شهریور 1400
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره شهر ...بیشتر
بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400
عنوان: بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
تقویم نمایشگاهی 1400
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر