رسوب بویلر

رسوب بویلر

تعداد بازدید: 3983
چهارشنبه 03 دي 1393

رسوب (sediment) زمانی اتفاق می افتد که به مواد به طور طبیعی در فرایندهایی دچار هوازدگی شده و تحت فرسایش شکسته شوند سپس توسط عواملی مثل باد، آب، یخ، یا نیروهای گرانشی منتقل گردند. شن و ماسه سواحل و رودخانه ها نمونه هایی از حمل و نقل مواد توسط رودخانه هاست.

رسوب رودخانه
حمل رسوبات
حمل رسوبات با آب

 

چگونگی تشکیل رسوب بویلر

با گذشت زمان ذرات گرد و خاک و گریس و آلودگی ها به دیگ راه پیدا می کند. با گردش بخار درون سیستم و تبدیل آن به آب این ذرات به تدریج به دیگ باز گشته، ته نشین می شوند. یک راه دیگر ورود آلاینده ها، آب اضافی پمپ شده به بویلر است.  آب مورد استفاده در دیگ های بخار معمولا حاوی مواد معدنی است که می تواند در سطوح بویلر رسوب ایجاد کند. شایع ترین مواد موجود در آب بویلر کلسیم، منیزیم، آهن و سیلیس است که با افزایش دمای آب این مواد معدنی از آب جدا شده و در کف بویلر ته نشین می شود تجمع این مواد به مرور زمان رسوب ایجاد کرده و مشکلاتی به همراه خواهد داشت. این رسوبات در ابتدا صدمه فیزیکی به دیگ وارد آورده و راندمان را کاهش می دهند. با ادامه این روند نیاز به سوخت مصرفی جهت حفظ دما و فشار بیشتر می شود. در شرایط حادتر این پدیده باعث گرم شدن بیش از حد تیوب ها شده و آن ها را می شکند. زمانی که در بویلر رسوب تشکیل می شود نیاز به خاموش روشن کردن دیگ برای حذف رسوبات افزایش پیدا می کند.

این رسوبات انتقال حرارت را کاهش داده و در بخش هایی روی کنترلرها و سیستم های حفاظتی اثر می گذارند. مثلا از خاموش شدن دیگ هنگامی که آب درون آن کم است جلوگیری به عمل آورد. رسوبات همچنین ، خروجی بلودان را مسدود نموده و اجازه درین نمی دهد. مشکل دیگر هنگامی رخ می دهند که رسوب در اتصالات لوله ها به کنترل سطح تشکیل شوند. اگر این مسیرها بسته شوند کنترل سطح، سطح آب دیگ را به درستی نشان نمی دهد.

رسوب اتصالات

رسوب اتصالات

 

نگه داری و تعمیرات پیش گیرانه بویلر

هنگامی که آب دیگ کم می شود بویلر نیاز به تغذیه آب دارد و باید مطمئن شویم تامین کننده آب وظیفه خود را به درستی انجام می دهد. بیشتر بویلرها بر اساس آخرین کنترلر سطح عمل می کنند. این وسیله شامل دو سوییچ است یکی برای روشن خاموش کردن پمپ بویلر و دومی برای خاموش کردن دیگ در زمانی که سطح آب خیلی کم می شود.

کنترل سطح انتهایی در بویلرهای بخار باید به طور منظم برای شستشوی رسوبات و تست مدارهای الکتریکی کنترل شوند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به شناورها، دریچه تخلیه به آرامی باز می شود. هر دو سال یک بار بویلر باید برای تعمیر نگه داری عادی خاموش شود در این نگه داری قطعات شناور جدا شده و به دقت بازرسی می شوند، لوله های اتصال دهنده به تجهیزات نیز از لحاظ رسوب کنترل می گردند.

نگه داری از کنترل کننده ها تنها بخشی از نگه داری از سیستم های تامین آب بویلر است. تجهیزات دیگر از قبیل پمپ ها، فشار شکن ها نیز نیاز به مراقبت ویژه دارند. نکات لازم بیشتر مربوط به نگه داری روزانه نیز که توسط کارخانه ارائه می شود باید انجام گیرد.

خارج کردن رسوب از بویلر بخار

بر اساس شرایط آب در سیستم گرمایشی درین (تخلیه) باید یک بار در ماه یا یک بار در هفته صورت گیرد. این کار راندمان دستگاه را بالا برده و عمر دیگ را افزایش می دهد.

شیر تخلیه معمولا در بخش تحتانی دیگ قرار دارد. یک ظرف را به طور مستقیم زیر شیر درین قرار دهید در یک تخلیه عادی شیر را برای مدت چند دقیقه باز کنید تا رسوبات خارج شود و آب تمیز خارج گردد. اگر این کار را مداوم انجام دهید مقدار رسوبات محدود می شود.

اگر شما خیلی به ندرت دیگ را درین کرده اید ممکن است رسوبات خیلی زیادی در آن وجود داشته باشد. قبل از شروع به این کار اجازه دهید تا دیگ کاملا خنک شده هرگز آب سرد را به دیگ گرم خالی وارد نکنید ممکن است نتایج وخیمی به همراه داشته باشد. در این موارد دیگ را خاموش کنید و کل آب آن را تخلیه نمایید. پس از اتمام تخلیه رسوبات، بویلر را با آب پر کنید.

شیر بلودان
شیر بلودان
شیر بلودان
شیر بلودان

  

تشخیص خوردگی در بویلر

معمولا خوردگی های خارجی را می شود با خشک نگاه داشتن محیط تضمین نمود. شیرها و اتصالات با تست های  نشتی کنترل شده و در صورت مشاهده آثار هر گونه خوردگی اقدام به رفع آن می شود. در صورت وجود خوردگی در بدنه دیگ، عایق بیرونی باید برداشته و بدنه مورد بررسی قرار گیرد و هر گونه تعمیرات جوشکاری توسط شرکت سازنده صورت می گیرد.

با دو روش خوردگی های داخلی دیگ را تعیین می کنند.  اولی ممانعت از عبور اکسیژن به درون بویلر که  با استفاده از دی اریتور یا هوازدا اکسیژن بخار را می گیرند. سپس آب بدون اکسیژن را وارد دیگ می کنند. دی اریتورها مخازن تحت فشاری هستند که بنا به توصیه کارخانه و مهندسین مشاور روی دیگ نصب می گردند. مشکل اصلی در دی اریتورهای بزرگ خوردگی در نقاط جوش است که منجر به شکست می شود. لذا از تست های غیر مخرب در این مخازن استفاده می شود.

کنترل رفتار شیمیایی آب یک راه دیگر جلوگیری از خوردگی درونی دیگ است. هر گاه یک دیگ بخار برای مدتی خاموش باشد آب درون آن از لحاظ املاح باید مورد بررسی قرار گیرد تا خوردگی رخ ندهد. در زمان هایی مثل تابستان که دیگ برای چند ماه خاموش است باید آن را در محیط خشک یا کاملا مرطوب نگاه داشت. در محیط کاملا مرطوب کل دیگ با آب پر می شود و مواد شیمیایی برای کنترل سطح اکسیژن به آب اضافه می کنند. در محیط های خشک کل آب دیگ را تخلیه کرده و ماده ای برای تعیین سطح رطوبت درون آن قرار می دهند. در هر دو موقعیت رفتار آب باید کاملا مورد بررسی قرار گیرد.

پیش گیری از تجمع رسوب در بویلر آب داغ و بخار

جلوگیری از تجمع رسوب در بویلرها بستگی به فشار و دمای کاری بویلر دارد. بویلرهای آب داغ فشار پایین در یک سیکل بسته معمولا نیاز به تامین آب کمتری دارند. در نتیجه شانس ورود آلودگی های آب کمتر است. هر چند آب ورودی به بویلر کم است اما همان میزان کم اگر دارای املاح بالایی باشد، امکان تشکیل رسوب را بالا می برد. در این موارد آب باید املاح زدایی شود. این کار را با نصب فیلتر شنی در خط ورودی انجام می دهند.

دیگ های بخار نیاز به آب ورودی بیشتری دارند که این موضوع امکان  ورود آلودگی ها را چندین برابر می کند. معمول ترین شیوه برای جلوگیری از ورود این آلودگی ها به درون بویلر تغییر در رفتار شیمیایی آب است که این کار را با سختی گیر یا از بین برنده های املاح انجام می دهند. بسته به اندازه دیگ و ماهیت آلاینده ها روش های شیمیایی متعددی برای تغییر شیمی آب وجود دارد.

رسوب در بویلر

رسوب در بویلر

 

 

دیگ آبگرم

دیگ آب گرم شرکت پاکمن

دیگ آبگرم شرکت پاکمن

دیگ بخار افقی شرکت پاکمن

دیگ فایرباکس شرکت پاکمن

دیگ فایرباکس شرکت پاکمن

دیگ بخار ایستاده شرکت  پاکمن

پکیج موتورخانه ای شرکت پاکمن

پکیج موتورخانه ای شرکت پاکمن

 شرکت پاکمن

 

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است

رسوب بویلر از دید khatereh85.persianblog.ir

تشکیل‌ رسوب‌ در لوله‌های‌ دیگ‌ بخار و تشدید خوردگی‌ روی‌ سطوح‌ فلزاتی‌ که‌ انواع‌ راکتور و مخازن‌ از آنها ساخته‌ شده‌ غالبا در صنایع‌، مشکلات‌ عمده‌ای‌ را به‌ وجود می‌آورد.از آن‌جا که‌ انتخاب‌ حلال‌ تا حدی‌ تجربی‌ است‌، به‌ تستهای‌ آزمایشگاهی‌ نیاز است‌ تا کارایی‌آن‌ را بر روی‌ نمونه‌های‌ مربوط تعیین‌ کرده‌ و موثرترین‌ دما را مشخص‌ کند. با این‌که‌ امروزه‌ حلالهای‌ متنوعی‌ برای‌ شست‌وشوی‌ بویلرها در بازار وجود دارد ولی‌ هنوز کارشناسان‌حلالهایی‌ را بکار می‌گیرند که‌ از قبل‌ استفاده‌ می‌کرده‌اند. در برنامه‌های‌ شست‌وشوی‌ بویلر،از هر حلالی‌ می‌توان‌ استفاده‌ کرد ولی‌ غالبا یکی‌ از آنها نتایج‌ بهتری‌ را به‌دست‌ خواهد دادکه‌ این‌ موضوع‌ به‌ نوع‌ بویلر، ساختمان‌ شیمیایی‌ رسوبات‌، ایمنی‌ و مسائل‌ زیست‌ محیطی‌و برخی‌ عوامل‌ دیگر بستگی‌ دارد. فرایند شست‌وشوی‌ شیمیایی‌ با اسیدها و دیگر حلالها،یکی‌ از روشهای‌ اصلی‌ شست‌وشو و تمیزکاری‌ است‌ ولی‌ هنوز موارد زیادی‌ از تمیزکاری‌، با استفاده‌ از روشهای‌ مکانیکی‌ یا روشهای‌ جت‌زنی‌ با آب‌ فشار قوی‌ انجام‌ می‌شود. درروشهای‌ مکانیکی‌ از ضربه‌ زدن‌، ارتعاش‌ و سندبلاست‌ استفاده‌ می‌شود تا رسوبات‌، زدوده‌شوند. در روش‌ جت‌زنی‌ با آب‌ فشار قوی‌ نیز آب‌ با فشاری‌ معادل‌ 10000psi به‌ رسوبات‌ برخورد کرده‌ و سطح‌ لوله‌ها را تمیز می‌کند. در این‌ نوشتار سعی‌ شده‌ جزییات‌ مهم‌ مربوطبه‌ معمولترین‌ و موثرترین‌ حلالهای‌ شست‌وشو و تاثیر طراحی‌ بویلر و ساختمان‌ شیمیایی‌رسوبات‌ در انتخاب‌ حلال‌، بررسی‌ و تشریح‌ شود...ادامه

رسوب بویلر از دید daneshju.ir

تشكيل‌ رسوب‌ در لوله‌هاي‌ ديگ‌ بخار و تشديد خوردگي‌ روي‌ سطوح‌ فلزاتي‌ كه‌ انواع‌راكتور و مخازن‌ از آنها ساخته‌ شده‌ غالبا در صنايع‌، مشكلات‌ عمده‌اي‌ را به‌ وجود مي‌آورد.از آن‌جا كه‌ انتخاب‌ حلال‌ تا حدي‌ تجربي‌ است‌، به‌ تستهاي‌ آزمايشگاهي‌ نياز است‌ تا كارايي‌آن‌ را بر روي‌ نمونه‌هاي‌ مربوط تعيين‌ كرده‌ و موثرترين‌ دما را مشخص‌ كند. با اين‌كه‌ امروزه‌ حلالهاي‌ متنوعي‌ براي‌ شست‌وشوي‌ بويلرها در بازار وجود دارد ولي‌ هنوز كارشناسان‌حلالهايي‌ را بكار مي‌گيرند كه‌ از قبل‌ استفاده‌ مي‌كرده‌اند. در برنامه‌هاي‌ شست‌وشوي‌ بويلر،از هر حلالي‌ مي‌توان‌ استفاده‌ كرد ولي‌ غالبا يكي‌ از آنها نتايج‌ بهتري‌ را به‌دست‌ خواهد دادكه‌ اين‌ موضوع‌ به‌ نوع‌ بويلر، ساختمان‌ شيميايي‌ رسوبات‌، ايمني‌ و مسائل‌ زيست‌ محيطي‌و برخي‌ عوامل‌ ديگر بستگي‌ دارد. فرايند شست‌وشوي‌ شيميايي‌ با اسيدها و ديگر حلالها،يكي‌ از روشهاي‌ اصلي‌ شست‌وشو و تميزكاري‌ است‌ ولي‌ هنوز موارد زيادي‌ از تميزكاري‌، با استفاده‌ از روشهاي‌ مكانيكي‌ يا روشهاي‌ جت‌زني‌ با آب‌ فشار قوي‌ انجام‌ مي‌شود...ادامه

رسوب بویلر از دید gewater.com

Deposition is a major problem in the operation of steam generating equipment. The accumulation of material on boiler surfaces can cause overheating and/or corrosion. Both of these conditions frequently result in unscheduled downtime.

The need to provide boilers with high-quality feedwater is a natural result of the advances made in boiler performance. The ratio of heating surface to evaporation has decreased. Consequently, heat transfer rates through radiant water wall

tubes have increased-occasionally in excess of 200,000 Btu/ft²/hr. The tolerance for deposition is very low in these systems...more

 

منابع و پیوندها

گرد آوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

رسوب گذاری
تعریف رسوب
رسوب
رسوب دیگ
رسوب کتری
رسوب گزاری
چگونگی تشکیل رسوب بویلر
برچسب ها: رسوبخوردگیبویلر
تقویم نمایشگاهی 98
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
گزارش غرفه پاکمن در بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان شیراز
بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان شیراز از تاریخ 11 تیرماه 98 آغاز شد ، افتتاحی ...بیشتر
نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران-مرداد 98
عنوان: نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 98 شهر: تهران ...بیشتر
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان شیراز-تیرماه 98
عنوان: بیست و یکمین  نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان شیراز شهر: شیر ...بیشتر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان و تاسیسات و گرایش برج ها و ساختمان های مرتفع -بهمن ماه 98
عنوان :بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان و تاسیسات و گرایش برج ها و ...بیشتر
هجدهمین نمايشگاه بين المللی تجهيزات و تاسيسات سرمايشی و گرمايشی اصفهان-دی ماه 98
عنوان:هجدهمین نمايشگاه بين المللی تجهيزات و تاسيسات سرمايشی و گرمايشی اصفهان ...بیشتر
نهمین نمایشگاه بین المللی صنعت شیراز-دیماه 98
عنوان: نهمین نمایشگاه بین المللی صنعت شیراز شهر: شیراز تاریخ شروع:&n ...بیشتر
نهمین نمایشگاه تاسیسات، سیستم های سرمایشی و گرمایشی رشت-آذرماه 98
عنوان:نهمین نمایشگاه تاسیسات، سیستم های سرمایشی و گرمایشی رشت شهر: رش ...بیشتر
نمایشگاه ساختمان اهواز-آذرماه 98
عنوان:نمایشگاه ساختمان اهواز-آذرماه 98 شهر: اهواز تاریخ شروع:  ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و تجهیزات سرمایش و گرمایش شیراز-آبان 98
عنوان : نمایشگاه بین المللی تاسیسات و تجهیزات سرمایش و گرمایش شیراز 98 شه ...بیشتر
نمایشگاه تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شیراز-آبان 98
عنوان :  نمایشگاه تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شیراز شهر :&nb ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر