سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی

تعداد بازدید: 67093
چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393

سختی گیر رزینی (water sofetner) ،(سختیگیرمکانیکی یا سختی گیر های تبادل یونی)، رایج ترین انواع سختی گیر در بازار هستند که جهت حذف سختی آب یا همان مواد معدنی کلسیم و منیزیم، از آب مورد استفاده قرار میگیرند.

فقط سختی گیر های تبادل یونی (یا همان رزینی) و برخی روش های فیلتراسیون (مانند شیوه اسمز معکوس) توان حذف کامل سختی را از آب دارند.. لازم به ذکر است  کاندیشنر های شیمیایی و فیزیکی، اگرچه گاهی اوقات به عنوان " نرم کننده آب" به آنها رجوع می شود، اما مواد معدنی سخت را از آب پاک نمی کنند، بلکه از ته نشنین شدن یا چسبیدن آنها به سطوح، جلوگیری می کند.

 

اجزای اصلی سختی گیر رزینی : 

 • بدنه سختی گیر 
 • شیر چند راهه یا سولو ولو
 • تانک نمک 
 • رزین کاتیونی 
 • سیلیس 
 • و ....

 

طرز کار سختی گیر رزینی

نحوه عملکرد سختی گیرهای رزینی با جایگزینی یون های سخت منفی در آب سخت با اتم سدیم مثبت Na+ که در رزین  سختیگیر موجود است، انجام میشود. این رزین باید به طور متناوب احیاء شود تا از رسوب مواد معدنی سخت در آن جلوگیری گردد. این فرایند با خارج شدن سختی گیر از سیکل و عبور نمک محلول در آب صورت می گیرد و در طول فرآیند احیا آب سختی گیر به همراه نمک محلول عبوری از رزین از سیستم تخلیه می گردد و در این بازه زمانی که عموما در طول شب صورت می پذیرد، آب موجود در سیکل بدون سختی گیری وارد سیستم می شود تا روند شست و شو پایان یابد. یکی از روش های جلوگیری از خروج سختی گیر از سیستم استفاده از دو  سختی گیر تحت عنوان سختی گیر دوبلکس می باشد که در ادامه به طور مفصل به نحوه عملکرد آن پرداخته می شود.

سدیم در سختی گیر رزینی

 

جایگزینی سدیم در سختی گیر رزینی

 

مزای سختی گیرهای رزینی: 

 • حذف یون های سازنده سختی آب 
 • در دسترس بودن رزین و سیلیس و نمک مورد نیاز برای سختی گیر
 • طول عمر مناسب 
 • امکان تولید کردن آب نرم با هزینه معقول 

معایب سختی گیرهای رزینی:

 • نیاز به بک واش دارد.
 • نیاز به چک کردن دوره ای میزان سختی آب (در حالت دستی و نه اتومات با TDS سنج) 

کاربردهای سختی گیر رزینی:

کاربرد سختی گیرها رزینی  معمولا برای مصارف صنعتی، شهری، و تجاری استفاده می شوند . از کاربردهای سختی گیر می توان موارد زیر را نام برد :

رزین سختی گیر (رزین کاتیونی) 

رزین (Resin) یک نوع ترشح هیدرو کربنی از تعدادی از گیاهان می باشد. رزین در فارسی همان صمغ یا با صمغ پوشاندن معنی می دهد که اساسا از صمغ کاج مخروطی شکل گرفته می شود. این صمغ به دلیل خواص شیمیایی و مکانهای مورد استفاده آن بسیار مشهور شده است. رزین در تولید لاک و جلا دهنده ها ،چسب ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

اما رزین سختیگیرساخته شده از دانه هایی که به صورت معمول از پتاسیم و یا سدیم پوشانده شده اند که با عبور از آب سخت از روی این رزین ، یون منیزیم و کلسیم این آب سخت با سدیم و پتاسیم روی این دانه ها جایگزین می شود.بعد از آن رزین شست و شو معکوس (back wash) شده یعنی زمانی که سدیم و پتاسیم خود را از دست داد آن را از روی آب شور در درون تانک نمک عبور داده تا دوباره خاصیت خود را به دست آورد.
در تمامی سیستم های سختی گیر با رزین واجب است که به صورت دوره ای، رزین شسته شود و شست و شو معکوس صورت بگیرد. اما در بعضی از سختی گیرهای جدید این عمل به صورت خودکار صورت می گیرد.
بسته به نوع رزین استفاده شده در محصولات رزین باید تا حدود 10 سال تعویض گردد. اما این رزین اگر از کیفیت خوبی برخوردار باشد و از آب شهر در تغذیه آن استفاده شده باشد، این عدد تا 15 سال هم می‌تواند ارتقا یابد.

نمک برای  سختی گیر: 
معمولاً برای سختی‌گیرها در دنیا سه نوع نمک استفاده می‌شود که به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌گردد:

.1 نمک سخت(سفت)
.2 نمک خورشیدی
.3نمک تبخیرشده
نمک سخت یک ماده‌ی معدنی در درون زمین می‌باشد که دارای 98 تا 99 درصد از سدیم کلراید می‌باشد. این نوع نمک ماندگاریش در آب در حدود 0.5 تا 1.5 درصد است.
نمک خورشیدی یک نوع نمک است که از تبخیر به وسیله‌ی خورشید از آب دریا به دست می‌آید.
این نمک 85 درصد از سدیم کلراید تشکیل شده است. این نمک به صورت کریستال به فروش می رسد.
نمک تبخیر شده که از استخراج در اعماق زمین به دست می‌آید با تبخیر کردن مواد اضافی تا 99.6% سدیم کلراید دارد.
آیا مفید است که ترکیبی از این نمک‌ها را با هم استفاده کنیم؟
به صورت کلی این تفاوت وجود ندارد که مخلوطی از این نمک‌ها با هم استفاده شود اما باعث می‌شود تا عملکرد سختی‌گیر کاهش پیدا کند.

زمان تعویض رزین در سختی گیر رزینی

1.     دلیل اول تعویض رزین، مجاورت آن ها با آب شهری کلر دار است. بعد از تقریبا 10 سال، رزین شکسته می شوند و بسیار تکه تکه می شوند که فشار آب را درون مخزن محدود می سازند. این زمانی است که شما می فهمید به رزین نو نیاز دارید. در بعضی از سیستم ها، این دانه های تکه تکه شده ی رزین ها، وارد آب خانه ها می شوند و باعث گرفتگی شیر های آب می گردند. تخریب رزین و یا ورود آن به سیستم آبرسانی ساختمان و منازل دلایل مختلفی دارد که می توان به آسیب رزین و عدم کارایی مجدد آن و هچنین مشکل در bottom distributer اشاره نمود.در صورت تخریب رزین در طول بازه کاری می توان با تعویض رزین این مشکل را بر طرف نمود، اما در صورت خرابی bottom distributer ) bottom distributer صفحه ای می باشد که در خروجی زیر لایه سیلیس قرار داده می شود و روی آن نازل های برنجی می باشد که آب را از خود عبور داده و به خروجی هدایت می کند، این صفحه مانع از خروج سیلیس، رزین از سیستم شده و آب تمیزعبوری از لایه ن را به سیستم تزریق می کند.)می بایست آن را بازدید و در صورت نیاز برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمود.

روند تغییرشکل رزین در طول سختیگری و ترکیب با مواد آلی

 

2.     مورد دوم زمانی است که رزین ها با رشد جلبک های درون مخزن آلوده شده باشند. این موضوع معمولا قابل رویت است و در مخزن های روی می دهد که در محیط بیرونی نصب شده اند.

3.     مورد بعدی که نیاز به تعویض رزین دارید زمانی است که مقدار قابل توجهی شن درون مخزن باشد. این، گاهی اوقات، به دلیل وجود آب چاه این مشکل پیش می آید و به همین دلیل همیشه توصیه شده است که یک فیلتر رسوب زدا قبل از ورود آب به سختی گیر وجود داشته باشد.  شن موجود در بستر رزین باعث خواهد شد تا فشار آب ضعیفی داشته باشید. تنها راه حل این مشکل، بیرون آوردن رزین و شن درون مخزن است. جایگزینی رزین جدید از جدا سازی شن از رزین قدیمی بسیار برای شما راحت تر می باشد.

4.     هنگامی که یک مخزن رزین برای ماه ها و یا سال ها بلا استفاده، می ماند و یا بوی تندی از رزین های تشخیص داده می شود، زمانی است که باید رزین را تعویض کنید. شما می توانید با محلول کلر ضعیف، رزین ها را تمیز نمایید ولی باید رزین ها را خارج کنید و با بامحلول کلر قوی ، مخزن را تمیز کنید و سپس از رزین های جدید استفاده کنید.

5.     رزین هایی که توسط آهن و یا مواد آلی از بین رفته اند را می توان با اضافه کردن محلول پاک کننده ی رزین با دوز بالا ( مانند ResUp وIron Out و اسید سیتریک و یا سفید کننده) تمیز کرد.البته تعویض همیشه جواب خواهد داد.

مشخصات کلی رزین های تبادل یونی

مشخصات کلی رزین تبادل یونی (Ion Exchange Resin) ماتریس پلیمری حل نشدنی  است که حاوی یون های نا پایدار قادر به تبادل با یون در محیط اطراف است.

این مواد در فرآیند سختی گیر آب ، یون های سختی آور آب (کلسیم و منیزیم) را حذف می کنند و به جای آن سدیم آزاد می کنند. رزین های تبادل یونی را می توان به دو گروه بزرگ  ، رزین کاتیونی و رزین های آنیونی تقسیم کرد که هر گروه شامل نوع ضعیف و نوع قوی هست.

رزین‌ها بر حسب گروه عامل تعویض متصل به پایه پلیمری رزین به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1. رزین‌های کاتیونی قوی SAC) Strongacidis Cation)
 2. رزین‌های کاتیونی ضعیف WAC) Weak acidis Cation)
 3. رزین‌های آنیونی قوی SBA) Strongbasic anion)
 4. رزین‌های آمونیونی ضعیف WBA) Weak basic anion)

 رزین­ های کاتیونی ضعیف قادر به جذب کاتیون­هایی هستند که به قلیائیت آب مرتبط است و قادر به جذب کلیه کاتیون­های موجود در آب نمی­ باشند.

مزیت رزین­های کاتیونی ضعیف بازدهی بالای آن­ها در مقایسه با رزین­های کاتیونی قوی می­باشد، در نتیجه باعث تولید پساب کمتر در احیاءءهای مکرر می­گردد.

 رزین­ های آنیونی قوی قادر به جذب کلیه آنیون­های موجود در آب می­باشد.

 رزین­های آنیونی ضعیف قادر به جذب آنیون اسیدهای قوی نظیر اسیدسولفوریک، کلریدریک و نیتریک می­باشد. رزین­های آنیونی ضعیف مقاوم­تر از رزین آنیونی قوی بوده و به همین جهت در سیستم­های تصفیه آب کاربرد بیشتری دارند.

رزین کیلیت - رزین کیلیت دارای گروه های عاملی ویژه ای است که شامل دو یا چند اتم الکترون دهنده است که یک اتم فلز تشکیل را می دهند. کلاس های گروه های عاملی این نوع رزین که از اهمیت صنعتی برخورد دارند، شامل اسیدهای phosphonic، اسیدهای آمینه و کربوکسیلیک و ترکیبات گوگرد می باشند. رزین هایی که دارای قابلیت های فلزی کیلیت شدن آن هایی هستند که حاوی اسید aminophosphonic یا اسید iminodiacetic یا سایت های تیول می باشند. رزین حاوی Nmethylglucamine را قابلیت های انتخابی برای بورون هستند. 

رزین نوع ژلی - هیچ ساختار منافذ دائم برای رزین های نوع ژل وجود ندارد.این منافذ به طور کلی بسیار کوچک در نظر گرفته می شود ، معمولا بزرگتر از 30A نیستند، و به عنوان از منافذ gelular یا منافذ مولکولی شناخته می شوند. رزین نوع ژل به معمولا شفاف است.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی رزین های تبادل یونی

معمولا رزین های مایع در دانه های کروی شکل با قطری بین 0.3 میلی متر تا 1.2 میلی متر تولید می شوند. رزین های پودری نیز برای مصارف خاص وجود دارند. دانه های پلیمری از نظر فیزیکی بسیار پایدار است و می تواند در انواع مختلف از ستون ها و یا راکتورهای مورد استفاده قرار گیرد. رزین سولفونیک اسید تا 120 درجه سانتی گراد نسبت به گرما مقاومت دارند و بعضی از گریدهای خاص تا 170 درجه سانتی گراد نیز نسبت به گرما مقاومند.رزین های تبادل یونی هنگامی که از یک حالت پیوند یونی به حالتی دیگر تبدیل می شوند، دچار آب رفتگی و یا تورم می شوند. زمانی که با حلال غیر قطبی در تماس قرار گیرند ، دچار آب رفتگی می شوند.

رزین های تبادل یونی و chelating بر روی طیف گسترده ای از PH پایدار هستند.آنها تقریبا پایدار ترین مواد شیمیایی معدنی یا آلی به جز اکسیدان های قوی از قبیل کلر محلول، ازن و یا پراکسید می باشد.

شست و شوی معکوس رزین

شستشوی معکوس رزین برای حذف هر گونه ذرات، مواد زائد و از بستر رزین مهم است.آب برای مدت زمان حدود 15 تا 30 دقیقه، در سرعت جریان برای تبدیل رزین به مایع تا 60٪ تزریق می شود. پسماند رزین مصرف شده باید با توجه به قوانین هر کشور باید جمع آوری و مورد بازیافت قرار گیرد.

 

انواع رزین

رزین های مختلفی در بازار ایران وجود دارند که از جمله مهمترین برند های موجود می توان به کنفتک (Canftech) کانادا، پرولایت (Purolite) وامبرلایت یکی از زیر مجموعه های DOW اشاره کرد. در عین حال رزین های درجه دو با کیفیت پایین تر نیز در بازار ایران یافت می شوند که استفاده از آنها به خاطر شرایط خاص سیستم های موتورخانه توصیه نمی گردد. متاسفانه در حال حاضر به خاطر تحریم های موجود، امکان یافتن نسخه اصلی محصولات درجه یک بسیار سخت تر از گذشته شده است لذا پیشنهاد می شود در صورت امکان از نمایندگان رسمی این شرکت ها در ایران استعلام نمایید.

رزین کاتیونی کنفتک کانادارزین کاتیونی کنفتک کانادا یکی از بهترین رزین های کاتیونی موجود در بازار است که با حساسیت خاص تولید و تبدل یونی بالا جهت سختی گیر های رزینی کاتیونی بسیار مناسب می باشد.

این رزین سختی گیر در بسته بندی های 25 لیتری در بازار موجود است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد رزین کاتیونی کنفتک کلیک نمایید.

 

 

رزین کاتیونی پرولایت انگلستان رزین کاتیونی پرولایت انگلستان در مدل های C100  و C100E یکی از رایج ترین رزین ها و نام آشنا ترین رزین های موجود در بازار است که در صورت اصل بودن از کیفیت بالایی برخوردار است.

این رزین سختی گیر در بسته بندی های 25 لیتری در بازار موجود است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد رزین کاتیونی پرولایت انگلستان کلیک نمایید.

 

 سختی گیر های رزینی شرکت پاکمن

 

PACKMAN

WATER SOFTENER

Model

PWS-30

PWS-40

PWS-45

PWS-50

PWS-55

B

A

C

B

A

Capacity (Grain)

78000

110,000

140,000

150,000

170,000

200,000

220,000

250,000

Flow

Medium

(Gpm)

10.5

12

18

15

18

21

27

30

Maximum

(Gpm)

17.5

20

30

25

30

35

45

50

Washing

(Gpm)

5

6

9

7.5

8

10

9

14

Required Volume of Water For Washing

122.5

140

210

175

210

175

210

350

Pipes Dimension

(in)

3/4

1

1

1

1.1/2

1.1/2

1.1/2

1.1/2

Column Diameter

(cm)

30

40

40

45

50

50

50

55

Resin Volume

(ft2)

3.5

4

6

5

6

7

9

10

Salt

(lb)

14

16

24

20

24

28

36

40

Hight

(cm)

180

146

180

155

140

165

180

180

General Dimension  (cmˣcm)

80ˣ40

100ˣ50

100ˣ55

125ˣ60

130ˣ65

Pressure Drop

(Kpa)

19

12.6

18.6

12.6

12.6

14

18

16.5

Sand

(Kg)

30

60

60

75

90

90

90

110

Hand hole Flange

(in)

5

6

6

6

6

6

6

6

Sand Flange

(in)

5

6

6

6

6

6

6

6

Model

PWS-60

PWS-75

PWS-90

PWS-105

PWS-130

PWS-140

PWS-150

Capacity (Grain)

350,000

550,000

950,000

1,300,000

2,000,000

2,200,000

3,000,000

Flow

Medium

(Gpm)

36

54

90

125

190

220

255

Maximum

(Gpm)

60

90

150

210

320

370

425

Washing

(Gpm)

18

27

45

60

100

110

130

Required Volume of Water For Washing

420

630

1000

1500

2250

2600

3000

Pipes Dimension

(in)

1.1/2

2

2

3

3

4

4

Column Diameter

(cm)

60

75

90

105

130

140

150

Resin Volume

(ft2)

12

18

30

42

64

74

85

Salt

(lb)

48

72

120

170

260

300

350

Hight

(cm)

200

200

200

250

250

270

270

General Dimension  (cmˣcm)

150ˣ70

180ˣ85

220ˣ100

250ˣ115

280ˣ160

300ˣ170

300ˣ180

Pressure Drop

(Kpa)

16.8

17

19

19

19

19

19

Sand

(Kg)

135

110

300

400

620

720

830

Hand hole Flange

(in)

6

6

8

10

10

10

10

Sand Flange

(in)

6

6

8

14

14

14

14

 
 
 

طرز ساخت سختی گیر رزینی

سختی گیر های رزینی  یکی از پرکاربرد ترین سختی گیر های بازار داخل کشور ایران می باشد.

این نوع از سختی گیر ها معمولا با استفاده از استاندارد ASME تولید می شوند و جنس آن ها از ورق کربن استیل (st37) می باشد.

بنا به طرز کار این نوع از سختی گیر ، برای ساخت آن ابتدا نیاز است تا ارتفاع و قطر منبع سختی گیر مشخص شود که بر اساس ظرفیت آن به این امر تحقق می دهیم.

پس از تعیین قطر سختی گیر و ارتفاع آن طراحی عدسی های آن صورت می گیرد .

 

 

 مشخصات سختی گیر رزیینی

برای ساخت این سختی گیر ها ابتدا ورق کربن استیل با عرض مشخص (با اندازه ارتفاع عدسی تا عدسی سختی گیر) را به صورت رول در آورده و خال جوش می زنیم .

پس از مونتاژ آن ، استوانه اصلی سختی گیر جوش کامل خواهد خورد. بعد از جوشکاری استوانه آن، عدسی بالای سختی گیر (به همراه آبفشان) به بالای استوانه جوش خواهد شد.

سپس یک برش دایره ای به قطری بیشتر از قطر خارجی استوانه سختی گیر به زیر استوانه جوش می شود که دارای تعداد مشخصی سوراخ برای قرار دادن نازل ها است. ورق دایره ای از زیر به عدسی پایین جوش داده  می شود و پایه های سختی گیر نیز به آن اتصال داده می شود.

حال زمان نازل گزاری برای دریچه های بازدید و آدم رو و همچنین خروجی های سختی گیر است که پس از مونتاژ محل های تعبیه شده برش داده می شود.

در طراحی های دقیق تر با سدتگاه های CNC می توان سوراخ های مورد نیاز را قبل از خم کردن و رول کردن ورق روی بدنه ایجاد کرد.

سختی گیر های فولادی پس از تمیز کاری با فرچه و سنگ زنی کامل خط جوش ها با دو لایه رگ اپوکسی از داخل به صورت کامل ضد زنگ می شوند . نازل ها از طریق دریجه آدم رو در سطح پایینی سختی گیر نصب خواهد شد.

رنگ سطح بیرونی نیز بنا به درخواست مشتری ها و یا سلیقه کارخانه سازنده زیبایی سختی گیر را فراهم خواهد آورد.

شیر های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی نیز از انواع شیر هایی است که بر روی سختی گیر های مکانیکی رزینی نصب می شود.

نحوه عملکرد سختی گیر دوبلکس

سختی گیر دوبلکس، سختی گیری با دو مخزن که یکی از آن ها به عنوان رزرو جهت مواقعی که سیستم نیاز به شست و شو معکوس دارد مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که در زمان احیاء و شست و شو یکی از مدار خارج شده و دیگری در مدار جهت سختی گیری قرار می گیرد. این امر موجب می گردد تا سیستم سختی گیر هیچگاه از مدار خارج نشود و در مواقعی کاربرد دارد که حضور پیوسته سختی گیر اهمیت بالایی داشته و نمی توان در مواقع احیاء یا تعمیرات آن را  از مدار خارج نمود.

ادوات مهم در سختی گیر که در جدول علائم شکل نیز نشان داده شده است عبارتند از:

M: که به عنوان دریچه آدم رو در جدول نامبرده شده است، جهت انجام تعمیرات، بازدید توسط اپراتور و همچنین در زمان راه اندازی جهت ورود سیلیس و دانه بندی آن و رزین مورد استفاده قرار می گیرد، از این دریچه جهت تخلیه و شست و شو نیز استفاده می گردد.

N8: برای نمونه گیری از آب سختی گیری شده به طور مثال سنجش فشار و مشخصه های شیمیایی همچون   ppm مورد استفاده قرار می گیرد.

N7: کنتور در مسیر آب سختی گیری شده از سیستم، جهت بررسی شرایط آب خروجی و ارسال اطلاعات به تابلو برق استفاده می شود.

N6: مانومتر جهت بررسی فشار داخل مخزن می باشد، مخزن تحت فشار مورد استفاده در سختی گیر و فشار موجود در سیستم از نظر افت و افزایش فشار می بایست پیوسته کنترل شده و از افت بیش از حد فشار و یا افزایش فشار ازمیزان نامی آن جلوگیری شود تا مانع آسیب احتمالی در سیستم گردد.

N5: شیر تخلیه سیستم که به عنوان درین سیستم در زمان تعمیرات و یا عملیات شست و شو و احیاء مورد استفاده قرار می گیرد.

N4: صافی جهت حذف ذرات معلق خارج شده از سختی گیر مانند سیلیس و یا ذرات رزین برای ورود به مصرف کننده نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

N3: مسیر ونت همانطور که در شکل مشاهده می شود جهت تنظیم و حصول اطمینان از فشار داخل مخزن خارج شده است تا در زمان افزایش فشار داخل مخزن مسیر باز شده و هوای سیستم تخلیه گردد.

N2: مسیر خروجی سیستم در زمان سختی گیری و شست و شو معکوس می باشد.

N1: مسیر ورود آب به سیستم جهت فرآیند سختی گیری و شست و شو معکوس

تمامی شیر آلات و تجهیزات مورد استفاده در این سختی گیر به صورت دستی جهت تنظیم و بررسی اپراتور می باشد که می تواند بسته به کاربری و درخواست مصرف کننده به صورت دیجیتال جهت اتصال به تجهیزات کنترلی سفارش داده شود.

همانطور که در شکل مشاهده می شود یکی از مخازن در حالت شست و شو و دیگری در حالت عملکرد عادی می  باشد، با توجه به مسیر نشان داده شده در شکل، مسیر حرکت سیال درحالت شست وشو به سمت شیر های تخلیه بوده و آب از سیستم خارج می شود و در حالت کارکرد عادی آب از زیر وارد سیستم شده و از بالا به سمت رزین تزریق می گردد تا عمل سختی گیری و تصفیه صورت پذیرد، پس از تصفیه آب از مسیر خروجی به سمت مصرف کننده هدایت می شود، در مسیر این آب تصفیه شده همانطور که در شکل نیز مشاهده می شود یک صافی(استرینر) و کنتور(به صورت اختیاری) نصب می گردد، که وظیفه این صافی گرفتن مواد معلق جامد موجود در آب و یا سیلیس خارج شده یا رزین احتمالی در آب می باشد، این عمل موجب آن می گردد که آب ورودی به مصرف کننده فاقد ذرات مخرب و آسیب زننده احتمالی باشد، بعد از صافی همانطور که گفته شد یک کنتور قرار می گیرد که این کنتور جهت سنجش فشار، ppm،  مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند دیجیتال برای اتصال به ادوات کنترلی یا معمولی و دستی باشد و توسط اپراتور بررسی گردد. قبل و بعد این صافی و کنتور یک شیر نصب می گردد و در مسیر آب خروجی یک بای پس به همراه شیر نصب می گردد که شیر این مسیر بای پس در حالت عادی بسته بوده و در صورت ایجاد خلل و یا نیاز به تعمیر مسیر اصلی شیر های مسیر اصلی بسته شده و شیر مسیر بای پس باز می گردد تا در زمان تعمیرات سیسستم به فعالیت خود ادامه دهد.

روند شست و شوی معکوس در این سختی گیر بدین صورت می باشد که ، لوله آب ورودی در دو سختی گیر تقسیم شده و در هر کدام دارای شیر می باشد ، هرگاه که یکی از سختی گیر ها نیاز به احیاء و شست و شوی رزین پیدا نمود، شیر ورودی یکی از مخازن سختی گیر در حالت بسته قرار می گیرد و شیر سولو آن تغییر وضعیت می دهد و مخزن دیگر مقدار  آب ورودی را از خود عبور داده و عمل سختی گیری را ادامه می دهد تا عمل احیاء و شست و شوی رزین در مخزن دیگر به پایان برسد و در حالت RUN قرار گیرد.

زمانی که یکی از مخازن در حالت شست و شوی معکوس قرار می گیرد همانطور گه گفته شد شیر تغذیه آن بسته و شیر مخزن نمک باز شده و عملیات تزریق محلول نمک شروع می شود.در این حالت تزریق نمک به رزین اشباع شده صورت گرفته و هر دو شیر N2 و N5 در حالت تخلیه قرار می گیرند و آب و نمک تزریقی موجب احیاء و شست و شوی رزین شده تا سختی گیر مجدد در مسیر قرار گیرد.

 

 

نحوه عملکرد سختی گیر دوبلکس

 

نحوه انتخاب سختی گیر های رزینی

پارامترهای مهم در انتخاب سختی گیر مناسب عبارتند از:

 • سختی آب ورودی بر حسب ppm
 • دبی آب ورودی به سختی گیر
 • نوع و ظرفیت رزین
 • سیکل احیاء و شست و شو

باید در نظر داشت حجم رزین، ابعاد سختی گیر (مانند قطر وارتفاع) و جنس بدنه از مشخصات اصلی یک سختی گیر می باشد. سازندگان معمولا مشخصات کلی شامل دبی آب سرویس، دبی احیاء و دبی شست وشوی سریع را ارائه می دهند که بر اساس آن ها می توان حجم رزین را محاسبه نمود.

 محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی

البته شایان ذکر است فرمول فوق برای محاسبه ظرفیت سختی گیر های رزینی شرکت پاکمن می باشد که برای تمامی سختی گیر ها قابل تعمیم است.

محاسبه حجم رزی

میزان رزین مورد نیاز برای سختی گیر های شرکت پاکمن در کاتالوگ سختی گیر ذکر شده است و دیگر نیازی به محاسبه نیست.

پس از محاسبه ظرفیت سختی گیر با مراجعه به لیست سختی گیر های  ارائه شده، می توان سختی گیر مورد نظر را بر اساس ظرفیت محاسبه شده انتخاب نمود.

همچنین کاتالوگ ها و رزومه های شرکت در لینک زیر موجود می باشد.

دانلود کاتالوگ سختی گیر شرکت پاکمن

صفحه سختی گیر رزینی شرکت پاکمن

 

 

سختی گیر
water softner
سختی گیر رزینی چیست؟
رزین سختیگیر
تعریف سختی گیر
خرید سختی گیر رزینی
فروش سختی گیر رزینی
برچسب ها: سختی گیرتجهیزات موتورخانه
نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیست و یکمین دوره
عنوان : نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهران 1401 بیس ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان :نمایشگاه بین المللی صنعت تهران 1401 بیست و دومین دوره شهر : تهران ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 بیست و دومین دوره ...بیشتر
نمایشگاه های سال 1401
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان
دریافت گواهی تائیدیه شرکتهای دانش بنیان شرکت پاکمن بنا به ارزیابی های انجام ش ...بیشتر
نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تهران 1401 نوزدهمین دوره
عنوان: نوزدهمین نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر شهر: ...بیشتر
برندینگ شرکت پاکمن
درباره گروه تاسیساتی شرکت پاکمن شرکت پاکمن در سال 1354تاسیس شد و در ادامه فعا ...بیشتر
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه
دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری شرکت دانش بنیان پاکمن از سازمان برنامه و بودجه ...بیشتر
نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره-شهریور 1400
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره شهر ...بیشتر
بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400
عنوان: بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
تقویم نمایشگاهی 1400
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر