معرفی بویلر چگالشی
معرفی بویلر چگالشی

معرفی بویلر چگالشی

تعداد بازدید: 5746
پنجشنبه 26 بهمن 1396

معرفی بویلر چگالشی

در یک دیگ معمولی، با احتراق سوخت گازهای داغ تولید می شود که با گذشتن از مبدل حرارتی بیشتر این انرژی به آب منتقل می شود، که باعث بالا رفتن دمای آب می شود. بخار آب یکی از گاز های داغ تولید شده در فرایند احتراق است ، که نتیجه ترکیب هیدروژن با اکسیژن می باشد. 

دیگ چگالشی (Condensing Boiler) از انواع سیستم های حرارت مرکزی است که به منظور ایجاد گرمایش برای محیط های مختلف و تولید آبگرم بهداشتی از آن استفاده  می شود. برخلاف بویلر های سنتی به دلیل تغییر فاز بخار آب موجود در گاز های احتراق در خروجی دودکش از حالت گاز به مایع با راندمان بسیار بالایی (تا 99 درصد) همراه است.

 • بویلرهای کاندنسینگ یا چگالشی با تولید کم مونوکسید کربن و اکسید‌های نیتروژن که مهم‌ترین پایه آلودگی‌های ناشی از احتراق ناقص موتورخانه‌ها هستند، بهترین گزینه جهت حفظ محیط زیست می‌باشند.
 •  بویلرهای چگالشی طبق استاندارهای UNI EN 297 e UNI EN 483  به عنوان پاکیزه‌ترین سیستم‌های حرارتی در کلاسه‌بندی ۵ اروپا قرار می‌گیرند.

بویلرهای ساخت پاکمن در ظرفیتهای متنوعی تولید شده که نیاز به نصب موازی را مرتفع می سازند. ولی به صورت کلی با نصب موازی این دستگاه‌ها می‌توان به میزان دلخواه انرژی گرمایی دست یافت و هیچ‌گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

سوخت و مسیر عبور دود

سوخت گاز طبیعی بر اساس کشور و محل تولید دارای درصد ترکیبات مشخصی از متان ، اتان ، نیتروژن و ... است که در اثر سوختن در مشعل بویلر با هوای محیط در درجه حرارت مشخص محصولات احتراق را به داخل بویلر هدایت می کند. انرژی موجود در این گاز عبوری از سطح حرارتی داخل بویلر به آب اطراف آن انتقال پیدا می کند. آب موجود در این محصولات احتراق پس از رسیدن به نقطه شبنم ، میعان (کندانس) شده و انرژی ذخیره شده در خود را به آب بویلر انتقال میدهد. به دلیل تشکیل این کندانسه به ای نوع از بویلر ها بویلر یا همان دیگ چگالشی گویند.

مشعل

 • ظرفیت ها و مدل های مختلف
 • تولید NOx  کمتر و احتراق با طول شعله پایین تر در مقایسه با افت فشار بویلر
 • ظرفیت بالا به پایین مشعل (Turn down ratio)  که می تواند بالاترین راندمان ممکن را در هر خروجی امکان پذیر نماید.
 • صرفه جویی در ساعات عدم استفاده از ساختمان با کم کردن بار حرارتی
 • پکیج های چگالشی، با قابلیت تغییر ظرفیت از 17% تا 100% توان کارکردی و با توجه به نوع مشعل خود که از جنس الیاف فلزی هستند و بصورت تشعشعی یا بوسیله شعله کار می کنند، می توانند مطابق با نیاز حرارتی ساختمان تنظیم شوند.
 • افزایش کارایی و امکان مدولاسیون بیشتر و همچنین کاهش صدا و آلودگی های صوتی دیگ ها

کنترل اتوماتیک مشعل

حوزه های استفاده از بویلر چگالشی

 • استخر و جکوزی بدون نیاز به مبدل حرارتی
 • موتورخانه های دارای سیستم کنترل هوشمند مصرف انرژی
 • گرمایش از کف
 • فن کویل

سیستم‌های پمپاژ منابع آب گرم (زیرا دمای آب برگشتی در این سیستم‌ها از سیستم‌های دیگر کمتر است) 

بازده بویلر چگالشی

راندمان بویلرهای چگالشی حداکثرتا 99 درصد می باشد راندمان بویلرهای چگالشی به خاطر ساختار داخلی و مسیر حرکت محصولات احتراق با استفاده از انرژی نهان بخار آب موجود باعث افزایش راندمان در این بویلرها می شود . که این افزایش راندمان با تاثیر گذاری روی مصرف سوخت باعث بهینه شدن و کاهش آن می شود.

وابستگی راندمان بویلر به دمای آب برگشتی
نقطه ی شبنم

ابعاد بویلر چگالشی

مهمترین مساله در ساختمان های امروزی فضای جانمایی تجهیزات موتورخانه می باشد. کم شدن فضای تاسیسات یکی از اثرات افزایش جمعیت و نیاز به فضاهای مسکونی بجای تاسیساتی می باشد. به همین دلیل انتخاب سیستم مرکزی که بتواند در کنار تامین نیاز گرمایشی در شرایط آسایش کمترین فضا را اشغال نماید اهمیت ویژه ای می یابد.

ابعاد بویلرهای چگالشی به دلیل استفاده از آلیاژهای نوین و سیستم احتراق پیشرفته، کوچک تر از نمونه بویلرهای چدنی و فولادی فایرتیوب و واترتیوب است.

با توجه به ابعاد کوچک تر نسبت به بویلرهای هم ظرفیت از نوع فولادی سه پاس نیاز نداشتن به فضای تعمیراتی زیاد و عدم نیاز به فضای Re-Tube از مزایای این بویلرها و اضافه کردن این فضا ها به فضای اصلی ساختمان و کاربردهای زیادی که دارند.

ابعاد بویلر چگالشی

مقایسه ابعاد بویلر چگالشی و بویلر سنتی

 

قیمت بویلر چگالشی

 1. مقایسه قیمت برای بویلر 1.000.000 کیلوکالری بر ساعت
 2. بویلر سه پاس :
 3. قیمت بویلر 649.000.000 ریال
 4. قیمت مشعل 215.000.000 ریال
 5. بویلر چگالشی :
 6. قیمت بویلر 740.000.000 ریال
 7. قیمت مشعل 262.000.000 ریال
 8. قیمت یک دیگ چگالشی نسبت به نوع معمولی آن بین 20 تا 50% گرانتر می باشد که بسته به نوع و قیمت سوخت و کشوری که در آن نصب شده می تواند از 2-5 سال از طریق صرفه جویی در قیمت سوخت جبران شود.

قابلیت اعتماد بویلر چگالشی

برخلاف تصور عمومی، هیچ تفاوتی در قابلیت اعتماد بین دیگ های چگالشی و غیر چگالشی وجود ندارد.

سرویس دوره ای این گونه دیگ ها به همان اندازه نوع غیر چگالشی است.

تنها مورد اضافه شده به سرویس دوره ای تست عملکرد سیستم دفع کندانس می باشد

نصب اینگونه دیگ ها مشکل خاصی ندارد و تنها کافی است برای دفع کندانس تولید شده تمهیدات لازم به انجام برسد.(در بعضی از مدل ها نیاز به پمپ تخلیه کندانس وجود دارد)

تحت هر گونه شرایطی بازدهی بالاتری نسبت به نسل های قبل از خود دارند.

آلایندگی بویلر چگالشی

پس از دستیابی به تکنولوژی بویلرهای چگالشی و انجام تست های اولیه که با موفقیت پشت سر گذاشته شد، در سال 2002 اتحادیه اروپا به دلیل مصرف بالا، آلایندگی بیش از حد و گرم شدن کره زمین، استفاده از بویلرهای غیرچگالشی را در قاره سبز ممنوع اعلام کرد ولی متاسفانه در ایران به علت پایین بودن قیمت حامل های انرژی، نداشتن تکنولوژی کافی برای تولید پکیج های چگالشی و عدم توجه به آلودگی هوا، پکیج ها و بویلرهای غیرچگالشی تولید و استفاده انبوه می شوند.

مزایا ومعایب بویلر چگالشی

 

مزایا و معایب بویلر چگالشی

راندمان بالای حرارتی و جنبه های مثبت زیست محیطی پکیج های چگالشی، قابلیت تغییر ظرفیت، کنترل پذیری وکاهش میزان فضای اشغال شده در موتورخانه، سهولت در نصب و راه اندازی، تسهیل تعمیر و نگهداری، کاهش هزینه های جاری ساختمان و همچنین کاهش میزان سر و صدا از ویژگیهای مهم پکیجهای چگالشی می باشند.

مزایا و معایب بویلر

محاسبات انتخاب بویلر چگالشی

انواع محاسبات بار گرمایشی

 • محاسبات بارگرمایشی از طریق فرمول ها بصورت دستی
 • محاسبات بارگرمایشی از طریق شبیه سازی نرم افزاری
 • محاسبات بارگرمایشی از طریق تخمین و تقریب

محاسبه و انتخاب دیگ چگالشی

راندمان دیگ چگالشی براساس اینکه سیستم مورد نظر چه دمای آب برگشتی دارد و همچنین براساس میزان اختلاف دمای رفت و برگشت متغیر است:

پس از محاسبه ی بار گرمایشی اولیه، برای بدست آوردن ظرفیت دیگ چگالشی می توان راندمان متوسط 95 درصد متصور شد و ظرفیت دیگ چگالشی مورد نیاز را محاسبه نمود:

محاسبه گرمایشی بویلر چگالشی
محاسبه گرمایشی بویلر چگالشی

نکات مربوط به دودکش بویلر چگالشی

با دمای پایین دودکش چه کنیم؟

در دیگ های چگالشی دود معمولاً تا دماهای حدود40 درجه سانتی گراد خنک می شوند و دیگر نیروی Draft کافی را برای خروج طبیعی از دودکش ندارد.

راهکارها:

 • استفاده از فن برای خارج کردن اجباری دود
 • رها کردن دود در ارتفاع پایین
 • استفاده از دمپر مکانیکی
دودکش بویلر چگالشی

 

جنس دودکش چه باید باشد؟

 • لوله UPVC با غلاف فلزی
 • استینلس استیل

در دیگ های چگالشی بخاطر دمای پایین نیازی به دودکش های سنتی قدیمی یا داکت های گالوانیزه مخصوص نیست و تنها می توان با یک لوله UPVC دود را به خارج هدایت کرد. در حقیقت استفاده از موادی که در مقابل خوردگی مقاومتی ندارند در ساخت دودکش ها ممنوع شده است.

تولید اسید در کندانس بویلر چگالشی

کندانس تولید شده در دیگ چگالشی باید به فاضلاب تخلیه شود. در حالت کلی برای نصب، این تنها تفاوتی است که بین دیگ های چگالشی و غیر چگالشی وجود دارد.

مقدار pH اسید تولید شده بین 3 تا 5 می باشد (مانند آب پرتقال و آب گریپ فروت).

مقدار pH لیمو ترش بین 2 تا 3 می باشد. 

دستگاه خنثی سازی اسید بسیار کوچک و ارزان در مسیر تخلیه کندانس قرار می گیرد

دستگاه خنثی سازی اسید کندانس

استفاده از شیلنگ پلیمری و تله بخار برای تخلیه کندانس

استفاده صحیح از بویلر چگالشی

ترکیب بویلر با سیستم تامین آبگرم مصرفی

استفاده از سنسور تنظیم دمای بویلر با دمای هوا

سایزینگ سطح حرارتی برای سیستم چگالشی

استفاده از low loss heater

 

استفاده از مدار اولیه-ثانویه برای پایین آوردن دمای آب برگشت به بویلر چگالشی

انواع مدار اولیه-ثانویه:

محیط در دمای بالا

خارج کردن بویلر از سیکل گردش جریان بالا

ثابت کردن دبی در گذر بویلر

ایجاد امکان کندانسینگ داخل بویلر در زمان استفاده با بویلر چگالشی

جداکننده هوا از سیستم

بویلر چگالشی ساخت پاکمن

 • تا راندمان 98%
 • مطابق با استاندارد ASME
 • دارای ثبت اختراع بین المللی
 • دارای تاییدیه و گواهی نامه های بین المللی نظیر CSA
 • قابلیت تولید در ظرفیت های 40.000 تا 10.000.000 کیلوکالری در یک دستگاه
 • تحمل فشار کاری تا 190 بار
 • قابلیت کارکرد با هر نوع آب بدون نیاز به سختی گیر
 • قابلیت ایجاد اختلاف دمای 10 درجه سانتیگراد و بالاتر
 • طراحی ویژه به جهت عدم امکان ایجاد رسوب در دستگاه
 • تعمیر و نگهداری آسان و طول عمر 50 سال دستگاه
 • استفاده از بویلر به جهت تولید آبگرم مستقیم (قابل استفاده مستقیم در استخر و تولید آبگرم بهداشتی ساختمان)
 • قابلیت کارکرد با هر نوع سوخت
 • عملکرد مشعل به صورت مادولار و در رنج 16 تا 100 درصدی ظرفیت بویلر
 • دمای پایین محصولات احتراق و قابلیت استفاده از دودکش پلی اتیلنی
 • استفاده در آب شیرین کن های صنعتی به جهت شیرین سازی آب دریا
 • بویلر های چگالشی شرکت پاکمن در ظرفیت درخواستی با استفاده از تکنولوژی نوین انتقال حرارت مطابق با نوین ترین تکنولوژی ساخت و تولید بویلر به صورت رباتیک ساخته می شود. این دستگاه منطبق بر سیستم چگالش راندمان 98.9 درصدی در حالت HHV  دارد. همچنین این بویلرها قابلیت راه اندازی با سیستم کنترل هوشمند را به صورت PLC  و قابل اتصال به BMS  دارا می باشد. از دیگر ویژگی های این بویلر تنظیم هوای احتراق به وسیله دریچه کنترل اتوماتیک می باشد. عملکرد سیستم دریچه کنترل عبارتست از تبدیل یا کنترل ظرفیت ورودی دستگاه (جریان سوخت و هوا) به منظور حفظ اتوماتیک دمای آب خروجی در دمای مطلوب با تلورانس 1 درجه سانتیگراد که در نتیجه ان سیکل های خاموش و روشن تقریبا حذف می گردند.
 • در ساخت این بویلرها همه آزمایشات مطابق با روند مقرر شده توسط انیستیویANSI  به علاوه همه بخش های مربوط به Pressure Part  مطابق با آیین نامه های جامع ASME  می باشد. همچنین همه مواد به کار رفته در مبدل حرارتی مطابق با ضروریات ASTM انتخاب شده است .
 • در ساخت بویلر های چگالشی از لوله های استنلس استیل L-316 مطابق استاندارد ASTM A269  استفاده شده که مقاومت بسیار بالایی در مقابل حرارت و اسیدیته آب دارند که در چگالش دود از بروز خوردگی جلوگیری خواهد کرد. 
 • راندمان بویلر
 • راندمان پکیج بویلرهای چگالشی شرکت پاکمن مبتنی بر سیستم احتراق با راندمان بالا ( بسته به میزان رطوبت نسبی هوای محل استفاده ) تا حدود 98.9% می باشد که این بر اساس گفته فصل 32 کتاب ASHRAE-HVAC System & Equipment   نسخه 2012 بالاترین میزان راندمان کاری بویلر های چگالشی می باشد.

عمر بویلر چگالشی پاکمن

 1. مقاومت بالای متریال استنلس استیل در برابر خوردگی و حرارت عمر این دستگاه را بیشتر کرده است
 2. در بویلرهای چگالشی به دلیل ساختار هلیکالی کویل های این بویلر سرعت حرکت آب بالا بوده و همزمان با این مسله کار کرد پالسی مشعل و بویلر باعث ایجاد تکان و لرزشهای کوچک و مداوم در ساختار آن می شود که فرصت ایجاد رسوب و جمع شدن سختی را در مسیرهای حرکت آب نمی دهد پس این بویلرها نیازی به سختی گیر نداشته و در راستایی این امر عمر بویلر هم به مقدار زیادی افزایش می یابد.
 3. با در نظر گرفتن این موارد و ابزار کنترلی که روی بویلرها نصب می شود که تاثیر گذار روی عمر کاری بویلر می باشد طول عمر بویلر های چگالشی چند برابر طول عمر بویلرهای فولادی می باشد برای مثال اگر یک بویلر فولادی 15 سال کارکرد درستی داشته باشد یک بویلر چگالشی تا 50 سال می تواند طول عمر داشته باشد .

خدمات پس از فروش بویلر چگالشی پاکمن

 • تهیه دستور العمل های مربوطه و نقشه های کاربردی برای نصب جهت اپراتورها
 • آموزش مداوم و کلاس های دوره ای برای همکاران اپراتور
 • تعویض و تعمیرات قطعات خراب شده دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن
 • دپوی کافی قطعات تعمیری در واحد خدمات شرکت
 • دارا بودن نمایندگی در اکثر شهر های ایران
 • افزایش سرعت خدمات دهی به صورت 24 ساعته

تحلیل اقتصادی بویلر چگالشی پاکمن

 با توجه به نتايج بدست آمده براي شهر تهران، تنها در 2/2% از سال، ممكن است بويلرها از مود كندانس خارج شوند.

 

بر اساس تعرفه سازمان ها و ادارات دولتی

2990 ريال به ازای ماه های گرم و 1495 ريال به ازای ماه های سرد

بر اساس تعرفه خدمات

1495 ريال به ازای تمام سال

بر اساس تعرفه خدمات

1495 ريال به ازای تمام سال

بر اساس تعرفه سازمان ها و ادارات دولتی

2990 ريال به ازای ماه های گرم و 1495 ريال به ازای ماه های سرد

پروژه های منتخب بویلر چگالشی

1-هتل اسپیناس تهران

2-برج مسکونی اطلس تهران

3-برج مسکونی بسیج اقشار تهران

4-هتل خواجو اصفهان

5-ساختمان سازمان بازرسی چهار محال بختیاری

6-تعونی مسکن طلاب و روحانیون تهران

7-ساختمان اداری حوزه علمیه مشهد

8-درمانگاه خیره ریحانه اردبیل

9-پروژه شخصی آقای احمدیان شیراز

10-پروژه تولیدی آرتا جوجه اردبیل

 

دانلود پی دی اف کامل بویلر و مشعل چگالشی

 پی دی اف بویلر و مشعل چگالشی

 

 

 

معرفی بویلر چگالشی
صفر تا صد بویلر چگالشی
برچسب ها: بویلر چگالشی
نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره-شهریور 1400
عنوان نمایشگاه : نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی بیست و ششمین دوره شهر ...بیشتر
بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400
عنوان: بیستمین نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی و تاسیسات تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1400
عنوان: بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1400 شهر: تهران ...بیشتر
تقویم نمایشگاهی 1400
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
انتخاب نفرات برتر در مسابقه اینستاگرامی عکاسی تاسیسات موتورخانه
مسابقه اینستاگرامی عکاسی تاسیسات موتورخانه   درباره مسابقه با توجه ...بیشتر
نونزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی 30 مهر الی 3 آبان ماه
عنوان نمایشگاه : نونزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمای ...بیشتر
تقویم نمایشگاهی 99
نمایشگاه به عنوان يكی از مهمترين بخش های تجاری و اقتصادی ایران با بهره مندی از ف ...بیشتر
بیستمین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته مازندران-8 الی 11 مهرماه
عنوان: بیستمین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته قائمشهر 99 شهر: م ...بیشتر
حضور شرکت پاکمن نمایشگاه نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی بیست و پنجمین دوره
عنوان : نمایشگاه نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی بیست و پنجمین دوره شهر : ته ...بیشتر
تجلیل از شرکت پاکمن به عنوان واحد نمونه صنعتی در روز گرامیداشت صنعت ، معدن و تجارت
  مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن، در روز سه شنبه 10 تیرماه 99 در استان ...بیشتر
تغییر تقویم نمایشگاه‌های سال 99 به دلیل شیوع بیماری کرونا
به نقل از خبر گزاری ایران مراسم نیوز: رئیس هیات مدیره انجمن برگزارکنندگان نم ...بیشتر
راندمان بویلر
شاخص های مؤثر در محاسبات راندمان بویلر، یکی از اساسی ترین ضوابط مؤثر در ارتقا سط ...بیشتر
کتاب موتورخانه بخار شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: موتورخانه بخار/ ق ...بیشتر
مقررات ملّي ساختمان ايران مبحث نوزدهم
دانلود فایل PDF مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث نوزدهم-صرفه جویی در مصرف انرژی ...بیشتر
راه اندازی سختی گیر نیمه اتوماتیک رزینی
دستور العمل راه اندازی سختی گیر های نیمه اتوماتیک رزینی سختی گیرهای رزینی از ...بیشتر
جانمایی بویلر در موتورخانه
براي عملکرد مناسب بويلرها و تجهيزات وابسته بايد فضاي کافي را در موتورخانه به آن ...بیشتر
کتاب انتخاب بویلر شرکت پاکمن
سرشناسه: میرزازاده، قربانعلی، 1325 عنوان و نام پدید آور: انتخاب بویلر/ قرب ...بیشتر
مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار سیار
مقدمه از دیرباز استفاده از تجهیزات مولد بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت ...بیشتر
معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن
راه اندازی آموزش و بهره برداری از   Hot Water Boilers   ...بیشتر
معرفی کتابچه موتور خانه استخر
نام مقاله: کتابچه موتور خانه استخر نام نویسنده: دپارتمان پژوهش شرکت پاکمن ...بیشتر
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار
دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار براي استفاده بهينه از بویلر ها ...بیشتر