دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار

دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار

دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار

مراحل آموزش و نگهداری دیگ های بخار

تاریخ انتشار: --
تعداد بازدید:

دستور العمل نصب، نگهداری و راه اندازی بویلر بخار

براي استفاده بهينه از بویلر ها، اپراتور بايد،  با بخش هاي مختلف بویلر و همچنين عملكرد مخصوص هركدام از آن ها كاملا آشنا باشد. قبل از راه اندازي بویلر، مطالب اين راهنما را به دقت مطالعه نموده و از دستورالعمل آن پيروي نماييد .

                                 

 قسمت بيروني:

بدنه : روكش بدنه از جنس استنلس استيل بوده و  قابل شستشو و تميز كردن مي باشد.

مشعل : مشعل مي تواند يكي از چهار مدل زير باشد:

گاز سوز ، گازوئيل سوز ، مازوت سوز، دو گانه سوز

قبل از راه اندازي مشعل كاتالوگ بايد مطالعه شود.

پمپ:  پمپ ها با مارك گراند فوس دانمارك بوده و در مسير تغذيه آب نصب مي شوند."در مسير ورودي پمپ تغذيه حتما صافي پيش بيني شود"

شير آلات:  شيرآلات  شامل شيرتغذيه، شيرتخليه، آبنما، شيراطمينان، خروجي بخار، شير يك طرفه  شير ونت مي باشد.

قبل از راه اندازي، اپراتور بايد تمام شير آلات را مطابق نقشه بالا چك كند و شيرآلات زير پرشر سوئيچ را باز كند .

كنترلر ها و نشان دهنده ها:  شامل پرشر سوئيچ ، لول كنترل ، ترمورگولاتور، مانومتر، ترمومتر مي باشد.

 تابلو برق: در صفحات مربوط به راهنماي تابلو برق توضيح داده شده است.

فونداسيون: قبل از نصب بویلر بايد فونداسيون مناسب با ابعاد شاسي بويلر پيش بيني شده باشد.که می توان آن را از فصل جانمایی بویلر محاسبه نمود.

دودكش: قبل از راه اندازي، دودكش با ارتفاع مناسب و كلاهك نصب شده باشد.که ارتفاع و مشخصات آن در فصل انتخاب دودکش ذکر شده است.

دستورالعمل نصب

شرايط نصب بویلر

ابعاد موتور خانه بايد با در نظر گرفتن ابعاد بویلر (با پيش بيني فضاي لازم جهت بهره برداري راحت و همچنين تعميرات و بازرسي دوره اي) وكليه Accessory موتورخانه مانند دستگاه سختي گير، هوا زدا، منبع تغذيه آب، كلكتور، شير ها و غيره و هواي لازم براي سيستم،  طراحي گردد. (شكل 1)

                                                   شکل 1

راهنما

  1. بویلر
  2. فضای آزاد
  3. فضای خالی جهت تعمیر لوله های آتش خوار
  4. بلودان
  5. دی اریتور و تانک کندانس
  6. کلکتور
  7. سختی گیر
  8. تانک سوخت روزانه
  9. تابلو برق موتورخانه

****درب موتور خانه شبکه دار

 

دستورالعمل راه اندازی سيستم

پس از نصب بویلر روي سكوي مربوطه و انجام مراحل تاسيساتي، عمل راه اندازي به شرح زير صورت مي گيرد:

درب پوشش دريچه آدم رو را برداريد، داخل بویلر را از نظر جرم و اشياء خارجي بررسي نماييد. دريچه آدم رو را دوباره بسته و اطمينان حاصل كنيد كه دريچه ها محكم بسته شده اند.

قطعات و محفظه هاي ورودي جلويي و عقبي پيچ و مهره هاي مربوط به كليه متعلقات نصب شده روي دستگاه (اعم از شيرآلات، پمپ، مشعل و ...) را مورد بازرسي دقيق قرار داده، كه محكم بوده و هنگام حمل و نقل شل نشده باشند و در صورت لزوم آچاركشي نماييد.

تمام اتصالات الكتريكي را كنترل كنيد كه كاملا" محكم باشند.

شير هواگيري بالاي بویلر را برای جلوگيری ازمحبوس شدن هوا كاملا باز كرده تا هوا خارج شود.

شير اصلي بخار را ببنديد و اطمينان حاصل كنيد كه شير هاي آب نما و شير تغذيه آب باز و شير تخليه بسته باشد. شير كنترل تغذيه از منبع آب بايد باز باشد. دقت كنيد ، شيرهاي مربوط به كنترل كننده هاي سطح آب كه در جهت عكس حركت عقربه هاي ساعت باز مي شوند حتما در حالت باز قرار گرفته باشند.

از سالم بودن فيوزها به وسيله اهم متر اطمينان حاصل كنيد.

از نظر اتصال بدنه بازبيني نماييد كه كليه كليدها در حالت خاموش باشند.

در صورت سالم بودن فيوزها، در اولين مرحله فيوز كنترل مدار فرمان را در جايگاه خود قرار داده و كليد اصلي تابلو را وصل كنيد. دراين حالت چراغ مربوط به دومين كم آبي روشن شده و زنگ شروع به صدا مي كند. کلید قطع صدا را فشار داده تا صداي زنگ قطع گردد. سپس مدار فرمان كنتاكتور پمپ آب را كنترل نماييد. در صورتي كه مدار بدون اشكال باشد كليد اصلي تابلو برق را روي حالت خاموش قرار داده، برق را از تابلو قطع نموده و پس از قرار دادن فيوز هاي مدار قدرت پمپ، مجددا برق را وصل كنيد. بايد توجه داشت كه كليد پمپ روي حالت خاموش و پمپ هواگيري شده باشد.

سپس با يك لحظه روشن كردن پمپ دور آن را كنترل نماييد. جهت آن بايستي عكس حركت عقربه هاي ساعت باشد.

اگر دور موتور صحيح بود پمپ را روشن كرده و بویلر را آب گيري نماييد. براي تنظيم مقدار آب بايستي قبل از آبگيري شيشه آب نما را مدرج نمود.

نخست داخل بويلر را با آب تميز تحت فشار شستشو داده و سپس آنرا، با آب سختی گيری شده ( نرم ) آبگيری کنيد.

شير تخليه آب بویلر را باز كنيد تا سطح آب پايين آمده و پمپ به صورت اتوماتيك روشن شود. سپس پمپ را توسط كليد مربوطه خاموش نموده تخليه آب بویلر را ادامه دهيد تا سطح آب به علامت اولين كم آبي برسد. بلافاصله شير تخليه را بسته، مجددا يونيت سوييچ واقع در كنترل كننده سطح را براي اين حالت تنظيم نماييد تا چراغ مربوطه روشن شده و زنگ شروع به كار نمايد. صداي زنگ را توسط كليد مربوطه قطع نماييد ولي چراغ هشدار دهنده اولين كم آبي همچنان روشن مي ماند. مجددا شير تخليه را باز كرده و سطح آب را پايين بياوريد تا وقتي كه سطح آب به علامت دومين كم آبي برسد. سپس شير تخليه را بسته و يونيت سوييچ مربوطه را تنظيم نماييد. در اين مرحله چراغ مربوط به دومين كم آبي روشن شده و زنگ شروع به كار مي نمايد. توسط كليد ذكر شده مجددا زنگ را از كار انداخته و جهت باز بيني، كار را به قرار زير ادامه دهيد.

پمپ را با قرار دادن كليد روي حالت خودكار روشن كرده و بویلر را آبگيري نماييد. وقتي كه سطح آب به حد خاموش شدن كه قبلا تنظيم گرديده بود رسيد پمپ بايد به صورت خودكار خاموش شود.

شير هاي مسير رفت و برگشت سوخت را باز كرده و پمپ سوخت را هوا گيري كنيد. بايد حدودا به مقدار 2 ليتر سوخت خارج شود تا اينكه مطمئن شويد مسير سوخت كاملا پرمي باشد.

هرگز نبايد موتور مشعل را قبل از هواگيري روشن نمود ولي براي تسهيل كار مي توانيد موتور را به وسيله دست بچرخانيد.كنترل كنيد كه فتوسل (چشم الكتريكي) در جاي خود به طور صحيح قرار گرفته باشد. همچنين درب مشعل جهت اطمينان از محكم بودن و كليه اتصالات از نظر اتصال و صحيح بودن كنترل شود. بعد از اطمينان از اينكه كليه فيوز ها سالم مي باشندآنها را در جاي خود قرار داده و با يك لحظه استارت، دور موتورها را كنترل كنيد در صورتي كه دور آنها صحيح بود بویلر را روشن نماييد.

كليه مراحل مورد نياز براي روشن شدن بویلر در زمان هاي معين و شاخص، از تايمر كه در داخل تابلو برق نصب گرديده است فرمان مي گيرند.

بعد از قرار دادن كليد مشعل ((BURNER ON-OFF روي حالت روشن ( (ONموتور دمنده و مشعل شروع به كار مي كنند. چند ثانيه بعد دمپر دمنده شروع به باز شدن نموده و با هواي كامل ((HIGH كار مي كند و سپس دمپر به حالتLOW ) ) برمي گردد. سپس مدار جرقه كه توسط يك ترانس افزاينده و شمع هاي مربوطه و شير سلونوئيدي گاز شعله افروز ( (PILOTكامل مي شود وارد عمل شده و ايجاد جرقه مناسب مي نمايد. سپس سوخت و جرقه به طور هماهنگ براي چند ثانيه با يك بویلر كار ميكنند. بعد از آن جرقه از مدار خارج شده و شعله پايدار خواهد شد. فتوسل شعله را كنترل كرده در صورتي كه شعله نباشد دستور خاموش شدن و اخطار توسط آژير و چراغ اخطار(  (LOCK OUTرا صادر مي نمايد كه مسئول بویلر موظف است جهت رفع آن اقدام مقتضي به عمل آورد. بعد از پايدار شدن شعله و فرمان ادامه كار توسط فتوسل، چراغ شعله طبيعي ((NORMAL FIRING روشن خواهد شد.

چنانچه كليدتنظيم شعله كم يا زياد

((MODULATION HAND/AUTO روي حالت دستي و پتانسيومتر مربوط به ميزان احتراق  (FIRING RATE)روي حالت زياد ( (HIGHباشد به محض نرمال شدن شعله، موتور دمپر شروع به كار كرده و سوخت و هوا را زياد نموده و به اين ترتيب شعله زياد ((HIGH  مي شود. در اين مرحله چون بویلر سرد است نبايستي با حرارت بالا يا شعله زياد كار كند از اين رو بايد قبلا كنترل شده باشد كه كليد تنظيم شعله روي حالت دستي و پتانسيومتر هم روي حالت كم باشدتا بدنه و آب بویلر با شعله كم گرم شود و بخار از شير هوا گيري بالاي بویلر بيرون بيايد. وقتي بویلر كاملا" از هوا تخليه شد مي توان شير هوا گيري را بست. سپس اگر شعله به حالت زياد برود اشكالي ندارد(توصيه مي شود كه براي بار اول بویلر با شعله زياد كار نكند) در اثر گرم شدن بویلر ، حجم آب زياد مي شود كه مي توان با باز كردن شير تخليه ، آب بویلر را در حد متعارف نگه داشت.

خلاصه موارد فوق با عنوان چك ليست تهيه و به اين دستورالعمل  پيوست شده است.

پيوست6: چک ليست نصب و تجهيزات مکانيکی و الکتريکی و بازرسی و کنترل بويلر

پيوست7: چک ليست پيش بهره برداری تجهيزات مکانيکی و الکتريکی و بازرسی و کنترل بويلر

دستورالعمل بازرسي و نگهداري              

عملياتي كه بايد در هر نوبت كاري انجام گرد(برنامه روزانه)

شير ورودي آب به داخل شيشه هاي آب نما را ببنديد و شير تخليه آن را باز نماييد ، بخار بايد به سرعت از شيشه ها عبور نمايد. اجازه دهيد براي چند ثانيه بخار خارج شود. شير تخليه آب نما را ببنديد و شير ورودي آن را باز كنيد آب بايد به سرعت داخل شيشه هاي آب نما گردد. اگر اين عمل به كندي انجام گرفت يكي از مجراها گرفته شده است كه بايد در اولين فرصت رفع اشكال شود.

شير تخليه بویلر بخار را باز كنيد و اجازه دهيد تخليه براي مدت چند ثانيه انجام شود(اين عمل جهت كاستن املاح موجود در آب مي باشد) طريقه استفاده از مواد شيميايي كه به وسيله دستگاه سختي گير انجام مي شود توسط سازندگان آن دستگاه ارائه مي گردد.

شيشه بازديد شعله در عقب بویلر را  بايد در صورت كثيف بودن تميز نمود.

شعله كم (LOW )  و شعله زياد ( HIGH ) را بازديد كنيد.

فنجانك  CPU )) مشعل را روزانه به وسيله پارافين يا گازوييل و پارچه تميز كنيد.

تميز كردن فنجانك يا پودر كننده سوخت توسط لبه تيز يا ابزار نوك تيز اكيدا ممنوع است و در صورت تكرار، فنجانك از تعادل خارج مي شود و بايد آن را تعويض نمود. 

اجزا ء مشعل را تميز نگه داريد و روغن هاي نشت نموده را روزانه تميز و محل نشت را آببندي نماييد.

برنامه هفتگي بویلر هاي بخار

اتصالات دمپر هوا و سوخت را كنترل كنيد.

علائم خبري بویلر را از قبيل آلارم ها و لامپ ها را، كنترل كنيد.

فيلتر سر راه صافي پمپ تغذيه را كنترل نموده و در صورت نياز آن را تميز كنيد.

وقتي كه مشعل در حال كار مي باشد چشم الكترونيكي را از جاي خود خارج كنيد. شعله بايد بلافاصله قطع و چراغ اخطار روشن و آژير شروع به كار نمايد. بدين ترتيب مدار كنترل شعله بررسي مي گردد.

چشم الكتريكي را با پارچه اي نرم و تميز پاك كرده و در جاي خود قرار دهيد .

الكترودهاي جرقه زن و فنجانك سوخت (CUP) را كنترل و در صورت مشاهده رسوب آن ها را پاك نماييد.

در صورت داشتن جعبه دنده روغن روي مشعل (سري  Aو B ) سطح روغن را بازديد و در صورت كثيف بودن، بعد از خاموش كردن مشعل آن را تعويض نماييد.

برنامه ماهانه بویلر هاي بخار 

ياطاقان های پروانه دمنده را گريسكاري كنيد.

موتورهاي الكتريكی را طبق دستورالعمل كارخانه سازنده روغنكاري كنيد.

پمپ تغذيه را از نظر نشت و ايجاد سر و صدا بررسي كنيد.

صافي سوخت را بازديد كرده و در صورت نياز با گازوييل شستشو نمائيد.

صافي پمپ آب را باز كرده و در صورت نياز رسوب ها و گرفتگي احتمالي را رفع و صافي را كاملا تميز نمائيد.

كليه اتصالات و شير ها را از نظر نشت كنترل كرده در صورت اشكال آنها را رفع عيب نمائيد.

برنامه  شش ماهه

مشعل را كاملا تميز كرده و از  نظر نشت كنترل نماييد.

لوله هاي گذر دو و سه را توسط برس مخصوص(در صورت وجود دوده در داخل لوله ها) تميز نماييد.

دريچه هاي آدم رو و دست رو را باز كرده داخل بویلر را از نظر رسوب و زنگ زدگي بازديد نماييد.

تذكر: موارد 2 و 3 را در اولين فصل كاري انجام دهيد و بعد بسته به ميزان بهره برداري از بویلر، براي انجام آن ها مي توان برنامه ريزي كرد، يعني مي توان تعيين كرد كه بايد در چه فاصله زماني لوله ها، و در چه فاصله زماني داخل بویلر را بازديد كرد. ولي بايد در نظر داشت كه حداكثر زمان تميز كاري لوله ها بيش از سه ماه نباشد چون با تميز نگه داشتن لوله ها بازدهي بویلر بيشتر خواهد بود. چنانچه سطوح لوله براي مدت طولاني تميز نشود علاوه بر پايين آمدن ظرفيت اسمي بویلر، عمر لوله ها نيز كاهش مي يابد.

 روش هاي تميز كاري

محفظه احتراق

با باز كردن درب هاي جلو و عقب بویلر مي توان به تمام لوله ها دسترسي پيدا كرد. از جلوي بویلر، با برس مخصوص داخل لوله ها را از رسوب و دوده پاك كنيد. رسوب و دوده معمولا در پشت بویلر جمع مي شوند. دوده و رسوب مربوط به پاس دوم لوله ها در محفظه برگشت و دوده پاس سوم لوله ها در جعبه دود عقبي جمع خواهد شد. اين رسوب هاي دوده اي به سادگي مي توان از بين برد. با باز كردن دريچه انفجار مي توان به درون اين محفظه راه يافت و دوده يا رسوب هاي دوده اي را كه آنجا جمع شده است تميز و از داخل جعبه دود عقب مي توان دوده و رسوب هاي دوده را كه در آن محل جمع شده اند بيرون آورده و كاملا پاك نمود. براي نصب مجدد درب های جلو و عقب كليه نوار نسوز ها،  بايد تعويض گردد.

روش تميز كاری داخل محفظه آب

باز كردن دريچه هاي دسترو و آدم رو

سيخ زدن جهت رسوب زدايي بين كوره و پوسته

شستشو با آب تميز

افزودن مواد شيميايي براي رسوب زدايي

قبل از بستن دريچه هاي دسترو و آدم رو كليه اورينگ ها بايد تعويض شود.

دستورالعمل عيب يابی

عيوبي كه ممكن است در حين اجرا رخ دهد

بویلر آبگيري نمي كند

كليد پمپ روي حالت روشن نباشد.

آب منبع تغذيه بویلر تخليه شده باشد.

شير تغذيه آب كه روي منبع نصب شده است بسته باشد.

صافي آب رسوب گرفته يا كثيف شده باشد.

پمپ آب هوا گرفته باشد.

دور موتور پمپ بر عكس باشد.

اتصالات روي پايانه پمپ صحيح يا محكم نباشد.

شير تغذيه ورودي آب به بویلر بسته يا يا اشكال داشته باشد.

دستگاه كنترل كننده سطح آب اشكال داشته باشد.

اتصالات الكتريكي دستگاه كنترل كننده سطح آب صحيح يا محكم نباشد.

شناور گير كرده باشد.

شير زير دستگاه كنترل كننده سطح آب باز نباشد. (در بویلر هاي با ظرفيت بالا)

كنتاكتور پمپ اب اشكال داشته باشد.

اتصالات صحيح نباشد.

رله اضافه بار مربوطه عمل كرده باشد.

فيوز در مدار قدرت پمپ سوخته باشد.

مشعل شروع به كار نمي كند.

كليد مشعل روي حالت روشن نباشد.

فيوز در مدار سوخته باشد.

كنتاكتور مربوطه اشكال داشته باشد.

بویلر در وضعيت LOCK OUT)) باشد.

چشم الكتريكي در معرض نور قرار گرفته باشد.

رله اضافه بار مربوطه عمل كرده باشد.

اتصالات به طور كلي محكم نباشد.

درب مشعل محكم بسته نشده باشد.

مدار الكتريكي اشكال داشته باشد.

موتورهاي مشعل و دمنده كار مي كنند ولي شعله ايجاد نمي شود.

اتصالات صحيح يا محكم نباشد.

كليد هاي فشاري هوا عمل نكرده باشند.

ميكرو سوئيچ هاي مسير دمپر هوا و سوخت عمل نكرده باشند.

منبع سوخت تخليه شده باشد.

سوخت سرد است يا ترموستات خراب شده است. (در فصل زمستان و يا زماني كه با مازوت كار مي كند)

دور موتور مشعل يا پمپ سوخت يا موتور دمنده برعكس باشد.

صافي سوخت كثيف شده باشد.

شير هاي مسير سوخت بسته باشد.

جرقه توليد نمي شود.

الكترود هاي جرقه كثيف است.

الكترود جرقه شكسته است.

تنظيم الكترود ها غلط است.

اتصالات كامل نيست.

ترانسفورماتور جرقه خراب است.

دمپر هوا گير كرده است.

نسبت هوا و سوخت صحيح نيست.

مشعل روشن شده بلافاصله خاموش مي شود.

چشم الكتريكي كثيف است.

در مسير نور شعله و چشم الكتريكي مانع قرار دارد.

اتصالات الكتريكي محكم نيست.

اتصالات الكتريكي در مدار چشم الكتريكي بر عكس بسته شده است.

جريان دريافتي چشم الكتريكي كم است.

نسبت سوخت و هوا مناسب نيست و شعله كامل ايجاد نمي شود.

مشعل در حين كار خاموش مي شود.

سوخت تمام شده است .

اشكالي در مسير سوخت پيش آمده است.

پمپ سوخت از كار افتاده است.

آب داخل سوخت نفوذ كرده است.

در صورت استفاده از مازوت، سوخت سرد شده است.

اتصالات الكتريكي شل شده است.

پمپ سوخت هوا كشيده است.

براي شير سلو نوئيدي سوخت اشكالي پيش آمده است.

در تناسب سوخت و هوا اشكالي پيش آمده است.

چشم الكتريكي داراي اشكال شده است.

برق قطع شده است.

فيوز كنترل كننده مدار فرمان سوخته است.

شعله دود مي كند.

تناسب سوخت و هوا صحيح نيست.

در صورت استفاده از مازوت، دماي سوخت كم است.

فشار سوخت زياد است.

لوله هاي گذر دو و سه كثيف شده است.

در مسير دودكش اشكال پيش آمده است.

مشعل دائما"خاموش و روشن مي شود.

بار بویلر نسبت به اندازه و ظرفيت آن كم است.

نشت لوله هاي مسي باعث اختلال كار در كليد هاي فشاري شده است.

كليد هاي فشاري معيوب شده است.

درب مشعل محكم بسته نشده است.

دستورالعمل كنترل و ايمني كنترل بویلر

مطابق جدول هاي پيوست (1 تا 4 )،  سيستم ايمني بویلر بخار چك و حتما در جدول هاي فوق الذكر ثبت شود در غير اين صورت ممكن است فرمان اشتباه دهد.

كنترل فشار

كنترل فشار توسط پرشر سوييچ های  نصب شده بر روي کلکتور انجام مي گيرد .

پرشر سوييچ شماره(1)، پرشر سوييچ اطمينان بوده،توام با به صدا درآوردن آژيردستگاه، به مشعل فرمان(خاموش) خواهد داد. در صورتی عمل می کند که پرشر سوئيچ شماره (2) عمل نکرده است.

پرشر سوييچ شماره (2)، پرشر سوييچ (on/off)  مشعل بوده  و هرگاه  فشار از حد نرمال بالا تر رود،  فرمان (خاموش) خواهد داد.

پرشر سوييچ های شماره (3) پرشر سوييچ  (High/Low) مشعل ها  بوده و با توجه به فشار تنظيمی، شعله مشعل ها را تنظيم می کند.

درصورتيكه پرشر سوييچ هاي اصلي و اطمينان، هيچ كدام درست عمل نكنند، نهايتا شيراطمينان نصب شده بر روي دستگاه وارد عمل شده و در نهايت فشار بويلر به صورت مکانيکی کنترل می شود و بخار اضافي خارج مي شود به اين ترتيب از حادثه انفجار جلوگيري مي شود.

كنترل سطح آب

كنترل  سطح آب داخل  دستگاه  توسط لول كنترل صورت مي گيرد، كه جزييات عملكردآن در ادامه شرح داده شده است. هنگامي كه بويلر در حال كار است، روزانه با باز نمودن شير مبري زير لول كنترل آب داخل آن را تخليه كنيد.كوتاهي دراجراي اين دستورالعمل موجب عملكرد بد لول كنترل و به تبع آن، باعث بروز خسارات جبران ناپذير براي بويلرخواهد شد. اين شيردر پايين لول كنترل نصب مي شودو سه وضعيت متفاوت را ايجاد مي كند.

 

 

a) تخليه آب لول كنترل
b) وضعيت نرمال
c) تخليه بویلر به بلودان

 (aچنانچه  شير را درجهت عقربه هاي ساعت بچرخانيد شير در وضعيت بلودان قرار مي گيرد و آب و بخارموجود در لول كنترل تخليه خواهد شد.

با اين كار رسوب ايجاد شده در بلودان نيز تخليه مي شود. در اين وضعيت، به محض پايين آمدن سطح آب از سطح مشخص شده لول كنترل فرمان خاموشي مشعل و روشن شدن پمپ را مي دهد .

 

اگر در حين تخليه مشعل خاموش نشد، سريعا بايد لول كنترل را عوض كنيد. عمل تخليه آب را آنقدر ادامه دهيد تا آب خروجي تميز شود. سپس شير تخليه را ببنديد. سطح آب بايد به طور اتوماتيك توسط سيستم تغذيه بويلر به حالت اول بازگردد. اگر چنين نشد بي درنگ لول كنترل را تعويض نماييد.

(bچنانچه شير را در جهت عكس عقربه هاي ساعت بچرخانيد،  شير در وضعيت نرمال  قرارمي گيرد. در اين حالت آب  به درون  لول كنترل جريان  پيدا مي كند و  سطح آب به صورت اتوماتيك  تا  سطح  مورد نظر خواهد آمد. اگر نتايج كار مطلوب نبود اين مراحل را تكرار كنيد تا رسوبات به طور كامل تخليه شود.

براي تغيير وضع شير، لازم است كه شير را در هر وضعيت به طوركامل تا انتها بچرخانيد، و سپس جهت چرخش رامعكوس نماييد، چرا كه وجود يك ضامن، باعث عدم چرخش شير درجهت عكس خواهد بود.

(c اگر شير در حالت ميانه  باشد هيچ كدام از دو وضعيت قبلي نيست، و با باز كردن شير متصل به بویلر، آب بویلر به بلودان تخليه خواهد شد.

توصيه مي شود، براي بهره برداري بهتراز تجهيزات نصب شده بر روي دستگاه، نخست دفترچه راهنماي بویلر شرکت پاکمن را با دقت مطالعه فرماييد. ضمنا برای اطلاعات بيشتر در مورد عملکرد دقيق تجهيزات نصب شده و ابزار دقيق به کاتالوگ سازنده هرکدام که در پيوست دستورالعمل راه اندازی آمده است مراجعه نمائيد.        

اگر كار كرد شير اطمينان مرتب كنترل نشود ممكن است در مسير خروج بخار از شير اطمينان رسوب بگيرد و موقع عمل، باز شود كه اين امر موجب تخليه بخار اضافي در بويلر نمي شود و احتمال انفجار هست.

تعلل در نگهداري بویلر بخار و وسايل كمكي به طرز صحيح اين مورد شامل دستگاه قطع كننده جريان سوخت براي حالت كم آبي نيز مي شود. غالبا در مورد دستگاه هاي تصفيه آب، شستشو و رسيدگي به سيستم هاي كنترل به خاطر نگهداري اعمال مي شود.

با پيچيده تر شدن طرز قرار گيري سيستم كنترل در بویلر هاي بخارخود كار، ناخنك زدن و مداخله در كار اين سيستم  و يا سد كردن كنترل هاي ايمني ممكن است منجر به ايجاد نقص در بویلر شود. احتراق سريع همراه با سوختي كه در فضاي كوره معلق مانده، در بویلر هاي بخار منجر به احتراق ناقص شده ( از نظر نسبت سوخت به هوا ) و در قسمت لوله دود بویلر بخار ايجاد انفجار نمايد. اين مورد زماني روي مي دهد كه سيستم هاي كنترل ايمني به اندازه كافي سريع عمل نكند.    

در صورتی که هنگام راه اندازی سيستم با مشکلی مواجه شديد،  قبل از اقدام به هر کاری با کارشناسان واحد خدمات پس از فروش شرکت پاکمن تماس بگيريد.