معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن

معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن

معرفی کتابچه دیگ آبگرم شرکت پاکمن

راه اندازی دیگ آبگرم شرکت پاکمن

تاریخ انتشار: --
تعداد بازدید:
 • راه اندازی آموزش و بهرهبرداری از

 

Hot Water Boilers

 

 

 

 

شناسایی دیگ آبگرم سه پاس

 

 

 

مواردی که قبل از راه اندازی باید مد نظر قرار گیرند

 1. نصب و فیکس کردن کلیه تجهیزات شامل دیگ آبگرم، منبع انبساط، پمپهای گردش آب و... مطابق نقشه‌ها و دستورالعملهای نصب.
 2. اتمام کلیه مراحل مربوط به piping  و supporting  خطوط آب، گازوئیل، گاز و ... 
 3. انجام هیدروتست و flushing مطابق مدارکtest procedure  و test package.
 4. انجام عایقکاری و رنگ آمیزی.
 5. نصب کلیه تجهیزات ابزار دقیق.
 6. نصب تابلوی کنترل و تغذیه برق.
 7. اتمام کابل کشی و سربندی تجهیزات برقی.
 8. اخذ تاییدیه نصب تجهیزات ((ECC.
 9. انجام تست connection  قطعات داخل تابلو و تجهیزات ابزار دقیق.
 10. در اختیار داشتن آب نرم جهت تغذیه منابع انبساط.
 11. در اختیار داشتن سوختهای گازوئیل و گاز.
 12. امکان نمونه برداری و آنالیز آب تغذیه دیگ جهت مقایسه با استانداردهای آب تغذیه دیگهای آبگرم.
 13. نصب کلیه تجهیزات جانبی بویلر، کنترلرها و بر قراری ارتباط الکتریکی با تابلوی کنترل و قدرت.
 14. آچارکشی کليه متعلقات نصب شده روی دستگاه شامل شيرآلات، مشعل، کنترل کننده سطح، آبنما و ...
 15. هواگیری کلیه خطوط پس از آبگیری سیستم و خارج کردن هوای محبوس در دیگ آبگرم.

 

آبگیری دیگ:

1- پس از آبگیری منبع انبساط، شیر هواگیری دیگ را باز کرده و دیگ را از طریق مسیر تغذیه توسط تانک انبساط آبگیری نمایید. به همین ترتیب کلیه خطوط سیستم گرمایش را آبگیری کرده و توسط پمپ‌های سیرکولاسون هوای محبوس را از طریق شیرهای هواگیری از سیستم خارج نمائید. توجه داشته باشید که در زمان هواگیری کلیه شیرها مرتبط به پمپها، کلکتورهای دیگ و مسیرهای آبگیری باز باشند همچنین دقت نمایید با کاهش سطح آب منبع انبساط، مسیر پرکن منبع انبساط و سیستم کنترل سطح آن به صورت اتوماتیک آب جبرانی را تامین نماید.

2- پس از آبگیری دیگ، سوخت مشعل را توسط کلید مربوطه انتخاب کرده در صورت انتخاب سوخت  گازوئیل، سطح مخزن روزانه سوخت را کنترل کرده شیرآلات خط مکش و خط برگشت سوخت را باز کرده و همزمان با استارت شدن پمپ، فشار و دبی گازوئیل را کنترل کنید.

تذکر: در صورت انتخاب سوخت گازوئیل توسط کلید انتخاب سوخت، پمپ گازوئیل به صورت اتوماتیک همزمان با راه اندازی مشعل  استارت می‌شود.

3- دیگ را طبق دستورالعمل  زیر روشن کرده و اجازه دهید دیگ با شعله کم راه اندازی شود.

 1. بعد از قرار دادن كليد مشعل (BURNER ON - OFF) در وضعیت (ON)، رله مشعل در سیکل کاری قرار می‌گیرد و مشعل شروع به كار مي‌كند، در ابتدا فن مشعل روشن می‌شود و چند ثانيه بعد دمپر موتور شروع به باز شدن کرده و با هواي كامل (HIGH) كار مي‌كند. سپس دمپر به حالت كم (LOW) برمي‌گردد و در ادامه مدار جرقه شامل ترانس افزاينده، الکترودهای جرقه و شير برقی خط PILOT ( در صورتی که مشعل پيلوت دار باشد) وارد عمل شده و ايجاد جرقه مناسب مي‌نمايد سپس سوخت و جرقه بطور هماهنگ براي چند ثانيه با يكديگر كار مي‌كنند. بعد از ‌آن جرقه از مدار خارج شده و شعله پايدار خواهد شد. چشم الکترونیکی، شعله را كنترل كرده و در هر صورت كه شعله وجود نداشته باشد دستور خاموش شدن و اخطار  توسط آژير خطر (LOCK OUT) صادر مي‌شود. كه اپراتور موظف است جهت رفع آن اقدام مقتضي را به عمل آورد.
 2. بعد از پايدار شدن شعله و فرمان ادامه كار توسط چشم الکترونيکی، چراغ شعله نرمال (BURNER ON) روشن خواهد شد. چنانچه كليد تنظيم شعله كم يا زياد (MODULATION HAND/AUTO) در وضعیت اتوماتيك باشد به محض نرمال شدن شعله، دمپر موتور شروع به كار كرده سوخت و هوا را زياد كرده و  شعله زياد (HIGH) مي‌شود. همچنين تشکيل شعله زياد در حالت دستي و  با تنظيم پتانسیومتر (FIRING RATE) روي حالت زياد (HIGH)  نيز امکان پذير می باشد.

تذکر مهم: در اين مرحله چون ديگ سرد است هرگز نباید با حرارت بالا يا شعله زياد كار كند. طول شعله بايد كنترل شده باشد و برای اين منظور كليد تنظيم شعله را در وضعیت دستي و پتانسيومتر تنظیم شعله را در وضعیت شعله كم قرار می دهيم. تا دمای آب ديگ تدریجاً افزایش یابد.

 •  لازم به ذكر است كه پتانسيومتر معمولاً روي ديگهاي با ظرفيت بالا نصب می شود.-

در صورتيكه ديگ با شعله زياد كار كند و دمای ديگ به دمای تنظيم شده توسط آگوستات مربوطه (HIGH / LOW TEMPERATURE) برسد شعله از حالت زياد به شعله كم تبديل می شود و در صورتيكه مشعل مدولِيت باشد به نسبت افزايش دما، طول شعله به صورت تدريجی کاهش می يابد. زمانيکه دمای آب دیگ به دمای مطلوب کاری رسيد، سوئيچ مخصوص روشن و خاموش (TEMPERATURE SWITCH ON / OFF) بطور اتوماتيك ديگ را خاموش مي‌كند.

 •  اختلاف درجه دمای بين خاموش و روشن شدن ديگ قابل تنظيم مي‌باشد. به طور مثال وقتي ديگ در دمای (90° C) خاموش شود پس از افت دما، سوئيچ دما را مي‌توان طوری تنظيم نمود كه ديگ در دمای (80° C) مجدداً روشن گردد. چنانچه به هر دليلي ديگ در دمای (90° C ) بطور اتوماتيك خاموش نشود سوئيچ دمای اطمينان (SAFETY TEMPERATURE SWITCH) در دمای بالاتر عمل مي‌كند و فرمان خاموش شدن مشعل همراه آلارم را صادر مي نمايد. و حتی اگر سوئيچ اطمينان نيز به درستی عمل نکند پرشر سوئیچ اطمینان و شيرهای اطمينان ديگ، با افزایش فشار در اثر افزایش بیش از حد دما به ترتیب عمل کرده و به اين ترتیب از ایجاد صدمات احتمالی به ديگ و سیستم جلوگيري خواهد شد.

4- پس از انجام مراحل فوق دمای دیگ را تا دمای کاری افزایش داده و اجازه دهید دیگ حدود 30 دقیقه در شرایط دستی و همچنان با شعله کوتاه کار کند.

5- شیر تخلیه دیگ را باز کرده حدود 3 دقیقه آب دیگ را درین  می‌کنیم تا مواد احتمالی ته نشین شده در ته دیگ خارج شده و کیفیت آب داخل دیگ افزایش یابد..

6- پس از اتمام مراحل فوق و تنظیمات اولیه دیگ، اکنون می‌توان با مصرف آبگرم و کاهش دما، دیگ را در حالت اتوماتیک و با شعله بلند نیز تنظیم کرده مجدداً عملکرد اتوماتیک تجهیزات جانبی شامل سوئیچهای دما، پمپ سوخت گازوئیل، تجهیزات خط گاز، کنترل کننده سطح آب دیگ و منبع انبساط کرد و ... را کنترل کرد.

نکته: درصورت افرايش دمای دودکش از ميزان تنظيم شده، ضمن به صدا در آمدن آلارم، فرمان خاموش شدن مشعل توسط ترمورگولاتور دودکش صادر می شود. که در اين صورت ممکن است يکی از حالات زير اتفاق افتاده باشد.

 1. سطح آب داخل ديگ کاهش يافته و سطح سنجها به درستی عمل نکرده اند.
 2. سطوح داخلی لوله های آتش خوار دوده گرفته اند و انتقال حرارت به درستی صورت نمی گيرد.
 3.  سطوح خارجی لوله های آتش خوار رسوب گرفته اند و انتقال حرارت به درستی صورت نمی گيرد.
 4. مشعل از حالت تنظيم خارج شده و طول شعله زياد شده است.
 5. مکش دود بسيار زياد مي باشد (دمپر دودکش تنظيم نيست)
 6. ترمورگولاتور يا ترمومتر از کاليبره خارج شده و عدد نشان داده شده واقعی نمی باشد.

* رنج تنظيم ترمورگولاتور دودکش برای ديگهای آب گرم سه پاس حداکثر 220 °C و برای ديگهای دو پاس حداکثر 350°C می‌باشد

 عملياتي كه بايد در هر شيفت انجام گيرد (برنامه روزانه )

 1. تنظيمات سوئيچهای دمای آب رفت و برگشت به ديگ و دمای دودکش را مطابق ترمومتر‌های هر قسمت کنترل نماييد.
 2. شير تخليه ديگ را باز كنيد و اجازه دهيد تخليه براي مدت چند ثانيه انجام شود ( اين عمل جهت كاستن املاح موجود در آب مي‌باشد ).
 3. شيشه بازديد شعله در عقب ديگ را بايد در صورت كثيف بودن تميز نمود.
 4. شعله كم ( LOW ) و شعله زياد ( HIGH ) را باز ديد كنيد.
 5. اجزاء مشعل را تميز نگهداريد و روغن هاي نشتي را روزانه تميز و محل نشت را آب بندي نماييد.
 6. با نمونه گيری از آب تغذيه اطمينان حاصل کنيد سختی آب  از حد اکثر PPM  50تجاوز نکند.
 7. عملکرد کنترل کننده سطح آب ديگ و منبع انبساط را کنترل نماييد.

برنامه هفتگي ديگهاي آب گرم

 1. عملکرد صحيح کليه علائم خبري ديگ شامل زنگها و چراغهای هشدار دهنده را بررسی نمائيد.
 2. فيلتر سوخت و صافي پمپ تغذيه را بازديد نموده و در صورت نياز تميز كنيد.
 3. وقتي كه مشعل در حال كار مي‌باشد چشم الكترونيكي را از جاي خود خارج كنيد، بايد بلافاصله شعله قطع و علائم هشدار دهنده روشن به كار نمايند بدين ترتيب مدار كنترل شعله بررسي مي‌گردد.
 4. چشم الكتريكي را با پارچه‌اي نرم و تميز پاك كرده و در جاي خود قرار دهيد. 
 5. الكترودهاي جرقه زن و نازل پاشش سوخت را كنترل كنيد در صورت مشاهده رسوب آنها را پاك نمائيد.
 6. اتصالات دمپر هوا و سوخت را كنترل كنيد.
 7. با کشيدن اهرم شير اطمينان عملکرد آنرا بررسی نماييد.
 8. اگر در مراحل فوق اشكالي مشاهده شد سريعاً جهت رفع آن اقدام كرده و در صورت عدم موفقيت از سرويسكار متخصص استفاده نماييد.

 برنامه ماهانه

 1. ياطاقانهاي پروانه را گريسكاري كنيد.
 2. موتورهاي الكتريكي را طبق دستور العمل كارخانه سازنده روغنكاري كنيد.
 3. پمپ تغذيه را از نظر نشتي و ايجاد سر و صدا بررسي كنيد.
 4. صافي سوخت را بازديد كرده و در صورت نياز با گازوئيل شستشو نماييد.
 5. صافي پمپهای چرخش آب را باز كرده و در صورت نياز رسوبات و گرفتگي احتمالي را رفع و صافيها را كاملاً تميز نماييد.
 6. كليه اتصالات و شير آلات را از نظر نشتي كنترل كرده در صورت اشكال آنها را رفع عيب نماييد.

  برنامه فصلي

 1. مشعل را كاملاً تميز كرده و از نظر نشتي كنترل نمائيد .
 2. لوله هاي پاس دو و سه را توسط برس مخصوص ( در صورت وجود دوده در داخل لوله‌ها ) تميز نمائيد.
 3. دريچه‌هاي آدم رو و دست رو را باز كرده داخل ديگ را كاملاً از نظر رسوب و زنگ زدگي بازديد نمائيد.

 تذكر:  موارد 2 و 3 را در اولين فصل كاري ديگ انجام دهيد. و در ادامه نسبت به مدت زمان کارکرد ديگ مي‌توان برنامه ريزي كرد که در چه فاصله زماني لوله‌ها، ‌و داخل ديگ احتياج به بازديد دارند و در چه زمانهايی عمليات دوده زدايی، رسوب زدايی و نظافت بايد صورت گيرد. ولي بايد درنظر داشت كه حداكثر زمان تميز كاري لوله‌ها بيش از شش ماه نباشد چون با تميز نگه داشتن لوله‌ها راندمان ديگ بيشتر خواهد بود. چنانچه سطوح لوله‌ها براي مدت طولاني تميز نشود علاوه بر پائين آمدن ظرفيت اسمي ديگ، عمر لوله‌ها نيز كاهش مي‌يابد.

  روش‌هاي تميز كاري

با باز كردن دربهاي جلو و عقب مي‌توان به تمام لوله‌ها دسترسي پيدا كرد. و از جلوي ديگ با برس مخصوص داخل لوله‌ها را از رسوبات دوده‌ای پاك كرد. پس از تميز کردن رسوبات و دوده‌هايی که در محفظه احتراق جمع شده اند با برداشتن درب مدور عقب مي‌توان به جعبه دود عقب نيز راه يافت و دوده‌ها يا رسوبات دوده‌ای كه آنجا جمع شده‌اند را پاك نمود.

براي نصب مجدد دربهاي جلو و عقب به آب‌بندي‌ بودن آنها بايد توجه داشت و در هر بار كه دربها را باز مي‌كنيد اگر به اتصالات و نوار نسوز دور درب صدمه‌اي رسيد آنها را تعمير و يا تعويض نمائيد.

خاموش كردن ديگ براي مدت طولاني

مي‌توان جهت خاموش كردن ديگ براي مدت طولاني به يكي از دو طريق زير عمل كرد:

1- روش خشك كردن ديگ

وقتي ديگ را خاموش كرديد لوله‌ها، صفحات لوله‌گير (تيوپ پليت)، كوره و تمام سطوحي كه با حرارت و گاز تماس دارند بايد از دوده‌هاي احتراق تميز شوند. بعد از تخليه آب و نيم‌گرم شدن ديگ، آب ديگ را تخليه كرده و دريچه‌هاي منهول و هندهول و مدهول را باز نموده و گل و لاي و رسوبات و جرم‌ها را خارج نماييد و داخل ديگ را كاملاً تميز كنيد. بايستي سعي شود كه داخل ديگ كاملاً خشك شود و رطوبت آن هر چه ممكن است گرفته شود. شناور كنترل كننده سطح آب را بيرون آورده و محفظه‌هاي آنها را از رسوبات و پوسته‌هاي زنگ تميز و خشك و دوباره مونتاژ نماييد. شيرهاي خروج هوا  و تخليه ديگ را باز كنيد. و سپس با استفاده از مواد شيميايي مناسب رطوبت گير در طول خاموش بودن ديگ از زنگ زدن و اکسيد شدن بخشهای داخلی جلوگيری نمائيد.

Ø  در طول مدت خاموشي ديگ بايستي در عرض هفته دو يا سه بار موتورها را بچرخانيد تا محور موتورها به مدت طولاني در يك وضعيت ثابت قرار نگيرد.  ×

2-روشي كه ديگ آبگيري شده باشد.

وقتي ديگ آبگيري شده باشد ديگ را خاموش كرده و سعي شود كه حبابهاي داخلي وجود نداشته باشد. و آب ديگ هر هفته يك بار آزمايش شود و مواد شيميايي ذخيره براي تصفيه آب در تمام مدت جهت جلوگيري از اكسيداسيون تزريق شود. همچنين ضروري است هر روز يك بار شيرهای آب را باز كرده و ديگ براي مدت 10 الي 15 دقيقه با شعله زياد (HIGH) كاركند.

 

 

 

عيوبي كه ممكن است در سيستم هنگام كار به وجود آيد.

الف :  مشعل شروع به كار نمي‌كند.

ممكن است اشكالات زير به وجود آمده باشد جهت رفع آن اقدام نماييد.

 1. كليد مشعل روي حالت روشن نباشد.
 2. فيوز در مدار سوخته باشد.
 3. كنتاكتور مربوطه اشكال داشته باشد.
 4. ديگ در وضعيت قطع (LOCK OUT) باشد.
 5. چشم الكتريكي در معرض نور قرار گرفته باشد.
 6. رله اضافه‌بار مربوطه عمل كرده باشد.
 7. اتصالات بطور كلي محكم نباشد.
 8. درب مشعل محكم بسته نشده باشد.
 9. مدار الكتريكي اشكال داشته باشد.

 

ب : موتورهاي مشعل و فن كار مي‌كنند و شعله ايجاد نمي‌شود.

 1. اتصالات صحيح يا محكم نباشند.
 2. كليدهاي فشاري هوا عمل نكرده باشند.
 3. ميكروسوئيچ‌هاي مسير دمپر هوا و سوخت عمل نكرده باشند.
 4. منبع سوخت تخليه شده باشد.
 5. سوخت سرد است يا ترموستات خراب شده است (در زماني كه ديگ با مازوت كار مي‌كند)
 6. دور موتور مشعل يا پمپ سوخت يا موتور فن برعكس باشد.
 7. صافي سوخت كثيف شده باشد.
 8. شيرهاي مسير سوخت بسته باشد.
 9. جرقه توليد نمي‌شود.
 10. الكترودهاي جرقه كثيف است.
 11. تنظيم الكترود جرقه شكسته است.
 12. تنظيم الكترودها غلط است.
 13. اتصالات كامل نيست.
 14. ترانسفورماتور جرقه خراب است.
 15. دمپر هواگير كرده است.
 16.  نسبت هوا و سوخت صحيح نيست.
 17. فشار گاز مناسب نمي باشد.
 18. نشت ياب گاز عمل کرده باشد.

ج :  مشعل روشن شده بلافاصله  خاموش مي شود.

1ـ چشم الكتريكي كثيف است .

2ـ مانع درمسير نور شعله و چشم الكتريكي قرار دارد .

 1. اتصالات الكتريكي محكم نيست.
 2. اتصالات الكتريكي در مدار چشم الكتريكي برعكس بسته شده است.
 3. جريان دريافتي چشم الكتريكي كم است.
 4. نسبت سوخت و هوا مناسب نيست و شعله كامل ايجاد نمي شود.

 

د  : مشعل در حين كار خاموش مي‌شود.

 1. سوخت تمام شده است.
 2. اشكالي در مسير سوخت پيش آمده است.
 3. پمپ سوخت از كار افتاده است.
 4. آب داخل سوخت نفوذ كرده است.
 5. در صورت استفاده ار مازوت سوخت سرد شده است.
 6. اتصالات الكتريكي شل شده است.
 7. پمپ سوخت هوا كشيده است.
 8. براي سلونوئيد سوخت اشكالي پيش آمده است.
 9. در تناسب سوخت و هوا اشكالي پيش آمده است.
 10. چشم الكتريكي داراي اشكال شده است.
 11. برق قطع شده است.
 12. فيوز كنترل كننده مدار فرمان سوخته است.

ه :  شعله دود مي كند.

 1. تناسب سوخت و هوا صحيح نيست.
 2. در صورت استفاده از مازوت درجه حرارت سوخت كم است.
 3. فشار سوخت زياد است.
 4. لوله‌هاي پاس دو و سه كثيف شده اند.
 5. در مسير دودكش اشكال پيش آمده است.
 6. هواي محفظه احتراق كم است.

ز :  مشعل دائماً خاموش و روشن مي‌شود.

 1. بار ديگ  نسبت به اندازه و ظرفيت آن كم است.
 2. نشت اتصالات مرتبط با سوئيچهای دما و رسوب، باعث اختلال در عملکرد آنها شده است.
 3. سوئيچهای دما  (آگوستات) معيوب شده اند.
 4. درب مشعل محكم بسته نشده است.

  علل ايجاد عيوب در ديگ 

انفجارهايي كه در ديگ آبگرم روي مي‌دهد به دلايل زير مي باشد:

 1. وجود سيستمهای اتوماتيك در ديگهاي آبگرم، همراه با اعتماد كامل به اين سيستمها كه جهت پيشگيري از ازدياد فشار و غيره در نظر گرفته شده‌اند.
 2. سيستمهاي كنترل ممكن است به دلايل مختلف به درستی كار نكنند از اين رو نصب آنها مي‌تواند يك اطمينان خاطر كاذب ايجاد کند که برای جلوگيری از آن بايد بازرسی ها و تستهای روزانه و هفتگی طبق برنامه صورت گيرد.
 3. تعلل در آزمايش شيرهاي اطمينان به طور منظم واستوار
 4. تعلل در نگهداري ديگ و وسايل كمكي به طرز صحيح شامل کنترل کننده های سطح آب، سوئيچهای دما  و ....
 5. با پيچيده‌تر شدن طرز قرار گيري سيستم كنترل در ديگهاي آبگرم اتوماتيك، مداخله كردن در اين سيستم و يا سد كردن كنترل‌هاي ايمني ممكن است منجر به ايجاد نقص در ديگ شود.
 6. سرعت بالاتر احتراق همراه با سوختي كه در فضاي كوره معلق مانده، در ديگ مي‌تواند سريعاً منجر به احتراق ناقص شده ( از نظر نسبت سوخت به هوا ) كه در قسمت دود ديگ ايجاد انفجار مي‌نمايد. اين مورد زماني روي مي‌دهد كه سيستمهاي كنترل  ايمني  به درستی عمل نكنند، شيرها برقي سوخت نشتی داشته باشد و يا پيلوت به درستی عمل نکند.

 

× در ادامه اثرات مخرب حاصل از تصفيه ناقص آب که منجر به حرارت ‌ديدگي زياد فلز (OVER HEAT) می شود  مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 

تشكيل رسوب :

تشكيل رسوب بر روي سطوح آتش خوار به علت تماس ناخالصي‌های موجود در آب ديگ با سطوح انتقال حرارت مي‌باشد.

از ميان اين ناخالصي‌ها مهمترين آنها عبارتند از كلسيم (Ca)، منيزيم (Mg) و سيليس (Sio2) كلسيم و منيزيم ممكن است تشكيل نمك سولفات و كربنات بدهند كه نشانگر تشكيل رسوب هستند. وجود كلسيم در آب خام به علت حضور آن به شكلهاي مختلف از قبيل آهك، گچ و ... عموميت دارد. منيزيم نيز به اشكال گوناگون در آب وجود دارد. که مشهورترين آن سولفات منيزيم Mgso4 مي باشد. سيليس كه در ماسه و شيشه پيدا مي‌شود تشكيل يك رسوب متراكم، بي‌نهايت سخت و عملاً شيشه‌اي مي‌دهد، آبي كه توليد رسوب مي‌كند در اصطلاح آب سخت ناميده مي‌شود. اين سختي می‌تواند موقتي، دائم و يا از هر دوي آنها باشد، سختي موقت ممكن است با حرارت دادن آب تغذيه تا 212 درجه فارنهايت در يك گرمكن حذف شود. در اين مورد، نمك‌هايي كه باعث سختي موقت بوده ته نشين مي‌گردند. سختي دائم را  نيز می توانيم با تصفيه آب توسط دستگاهای سختي‌گير کاهش داده و يا حذف نمائيم .

 

í  در زمينه رسوب بستن سطوح حرارتي ديگها دو ايراد مشخص به شرح زير ظاهر ميگردد :

 

الف:  رسوب يك عايق موثر حرارتي است، وجود رسوب با ضخامت قابل ملاحظه‌اي، به معناي جذب كمتر حرارت به وسيله آب مي‌باشد كه در نتيجه به افت بازدهي ديگ منجر مي‌گردد.

ب :  به علت اين حقيقت كه رسوب از نظر هدايت حرارتي ناتوان است‌، سطوح حرارتي كه از يك طرف بدين طريق  عايق شده و از طرف ديگر در معرض گازهاي داغ قرار دارند ممكن است سريعاً به درجه حرارت بالاي خطر آوري برسند كه اين حالت ممکن است باعث ايجاد ‌شكاف در لوله‌ها و حتي ترک پوسته و شبکه گردد.

تشكيل رسوب غالباً با ميزان تبخير، افزايش مي‌يابد. از اين رو رسوبات در محل‌هايي كه دماي دود مقدار حداكثر خود را دارد سنگين‌تر و متراكم‌تر است. رسوب در ديگهاي لوله-آتشی جدي‌تر و با مشکلات زيادی همراه است وجود رسوب به ضخامت حدود 5/1 ميلي متر بر روي لوله‌هاي ديگهاي بخار لوله ـ آبي كه در معرض حرارت تابشي قرار دارند ممكن است منجر به نقص لوله وشکاف شود، در حاليكه رسوبات بر روي لوله‌هاي ديگهاي لوله - آتشی باعث افت بازدهي کل سيستم مي‌شود، چراکه در اين حالت لوله‌هاي آتشخوار حرارت خود را از طريق مكانيزم انتقال حرارت به طريق جا به جايي كسب مي‌كنند نه به وسيله تابش.

وجود رسوبات سنگين معمولاً نمايانگر بي‌توجهي مي‌باشد، چون اين رسوبات مي‌توانند در اكثر موارد با تصفيه كامل آب از بين بروند. در محل‌هايي كه رسوب به ضخامت قابل ملاحظه‌اي تشكليل شده‌، بايستي اقداماتي جهت برداشتن آنها به عمل آيد و در حالتي كه ديگ تميز است بايستي گامهاي مناسبي جهت جلوگيري از تكرار تشكيل ر سوب برداشته شود.

 رسوب مي‌تواند در عملکرد صحيح سيستم‌هاي كنترلی نيز اختلال ايجاد نمايد. به طور مثال در شيرهاي اطمينان رسوب در اطراف نشيمنگاه باعث چسبيدن شير در وضعيت بسته ‌شده  و ارتباط‌ بين بخشهای داخلی مسدود‌ می شود. بنابراين تشکيل رسوب يکی از مهمترين عوامل ايجاد نقص در شيرهای اطمينان خواهد. که با يك برنامه منظم در تصفيه آب تغذيه و  آزمايش مکرر شيرها، می توان از ايجاد نقصهايي از اين قبيل پيشگيری به عمل آورد.