فن

فن (Fan) دستگاهی است که جریانی از سیال یا هوا را از خود عبور می دهد. این عبور از طریق پره ها و تیغه هایی است که هوا در آن جریان دارد. به این تیغه ها اصطلاحا پروانه گفته می شود و توسط روتور که در محفظه خاصی قرار دارد گردش می کند تا اشیا خارجی به آن وارد نشود. اغلب فن ها با الکتروموتور کار می کنند ولی منابع دیگری مانند موتورهای هیدرولیکی یا احتراق داخلی نیز برای این منظور وجود دارند. فن ها جریان هوا با حجم بالا و فشار پایین تولید می کنند برخلاف کمپرسورها که در حجم کم و فشار بالا تولید جریان می کنند.

کاربرد فن

 فن ها در کنترل هوای ساختمان و دمای آسایش انسان، خنک کاری سیستم های تهویه مطبوع، استخراج بخار، کشاورزی (جدا کردن کاه از دانه غلات)، از بین بردن گرد و خاک (جاروبرقی) و… نقش مهمی دارند.

انواع فن

سه نوع فن اصلی وجود دارد. فن جریان محوری که هوا در امتداد محور فن حرکت می کند. فن گریز از مرکز که از پروانه دوار برای گرش هوا استفاده می کند و فن جریان متقاطع که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم.

فن جریان محوری

فن های جریان محوری پره هایی دارند که هوا را به موازات محور چرخش تیغه ها به حرکت در می آورند. این مدل از فن ها کاربرد فراوانی دارند از فن های کوچک موتورها گرفته تا فن های بزرگ به کار رفته در تونل باد. فن جریان محوری ارزان و سبک می باشد از این رو در تهویه مطبوع و هواکش های صنعتی کاربرد زیادی دارد. قطر این فن ها از 300 – 400 میلی متر تا 1800-2000 میلی متر بوده و تا فشار 800 پاسکال کار می کنند.

فن جریان محوری

انواع فن جریان محوری

عبارتند از پروانه ای، لوله محوری، پره محوری

نوع فن

مزایا

معایب

پروانه ای

پروانه ای

 • جریان هوای بالایی را در فشار کم تولید می کند.
 • به دلیل فشار پایین به کانال متصل نمی شود.
 • به خاطر ساختمان ساده اش ارزان است
 • اگر در پشت بام نصب شود بیشترین کارایی را دارد.
 • می تواند جریان هوای معکوس ایجاد کند که در تهویه مطبوع کاربرد دارد.

 • در کل راندمان بالایی ندارد
 • سر و صدای زیادی دارد

لوله محوری

لوله محوری

 • نسبت به فن پروانه ای فشار بالاتر و کارکرد بهتری دارد
 • برای فشارهای متوسط با جریان بالا مناسب است
 • گران قیمت
 • سرعت کارکرد نسبتا آرام

پره محوری

پره محوری

 • برای فشارهای متوسط رو به بالا مناسب است
 • می تواند در زمان کم به سرعت دلخواه برسد. و قابلیت تولید جریان در جهت معکوس را دارد
 • مناسب جهت اتصال مستقیم به شفت موتور
 • در صورتی که مجهز به ایرفول باشد تا %85 راندمان دارد.
 • در قیاس با فن پروانه ای گران هستند.

فن سانتریفوژ (گریز از مرکز)

از این فن اغلب به عنوان قفس سنجابی یا فن اسکرول نام برده می شود. این فن دارای یک جز متحرک به نام پروانه است که از طریق محور به مجموعه تیغه ها متصل است. فن سانتریفوژ هوا را به درون خود می کشد و با چرخش تیغه ها آن را به شدت به بیرون می راند(نیروی گریز از مرکز)، در تیغه ها سرعت در انتهای پره افزایش یافته و به فشار تبدیل می شود.

این فن ها قادر به کار در فشارهای بالا هستند و در شرایط سخت عملیاتی، درجه حرارت بالا، و کثیفی محل و رطوبت می توانند خوب کار کنند.

فن سانتریفوژ

فن جریان متقاطع

فن مماسی یا جریان متقاطع گاهی به عنوان فن لوله ای نیز شناخته می شود. این نوع فن به طور گسترده در تهویه مطبوع کاربرد دارد. فن های جریان متقاطع متشکل از پره خمیده به جلوست که درون یک محفظه گردابی قرار گرفته است. جریان اصلی در سر تا سر پروانه حرکت می کند و به تیغه ها برخورد می کند و فشار را بالا می برند.

  فن جریان متقاطع

فرمول ها در فن

فشار یا هد – حجم جریان هوا – نمودار ظرفیت فن

به طور کلی هد را تابعی از دبی حجمی هوا مطابق نمودار زیر در نظر می گیرند.

در نمودار بالا خطوط قرمز نمایانگر این هستند که هد فشاری تابعی از دبی حجمی هوا و سرعت فن می باشد. خطوط سبز رنگ نمایانگر خطوط دریچه گاز و خطوط آبی میزان مصرف برق فن را نشان می دهد.

عملکرد فن معمولا به صورت ترم هایی از فشار مطابق زیر بیان می شود:

pt = ps + pd = constant         (1

که در این رابطه pt فشار کل ، ps  فشار استاتیکی بر حسب (Pa, N/m2)  و pd فشار دینامیکی بر حسب(Pa, N/m2) می باشد.

همچنین فشار دینامیکی طبق رابطه زیر تعریف می شود:

pd = ρ v2 / 2         (2

که در این رابطه ρ چگالی هوا بر حسب(kg/m3) و v سرعت هوا بر حسب (m/s) می باشد.

هد توسعه یافته توسط فن نیز طبق رابطه زیر تعریف می شود:

dp = ps2 – ps1 + (v22 – v12) ρ / 2         (3

که در این رابطه زیر نویس 1 نشان دهنده ورودی و زیر نویس 2 نشان دهنده خروجی در این رابطه می باشد.

منابع و پیوندها

گرد آوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

www.energyefficiencyasia.org

en.wikipedia.org

http://www.engineeringtoolbox.com/fan-capacity-diagrams-d_143.html

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است

فن از دید Tebyan.net

فن، دهنده یا هواکش یکی از وسایل پر کاربرد در ساخت بسیاری از پروژه های دانش آموزی می باشد. فن ها کاربردهای صنعتی زیادی نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود. فن نوعی دستگاه مکانیکی است که می تواند با دادن انرژی به گازها، آن ها را جابه جا نماید و از محلی به محل دیگر منتقل نماید. در صورتی که انرژی وارده به گاز از حد مشخصی بیشتر شود این دستگاه کمپرسور نامیده خواهد شد. فن ها معمولاً نسبت به کمپرسورها دبی بیشتری از گاز را جابه جا می نمایند، ولی کمپرسورها قادرند فشار گاز را تا حد بسیار بیشتری بالا ببرند…ادامه

فن از دید saeidahmadi.com

فن دستگاهی است که انرژی مکانیکی را از یک محرک خارجی دریافت می کند و آن را به هوا منتقل می نماید که این عمل موجب انتقال هوا و  افزایش فشار آن می گردد و از همین رو اهمیت فوق العاده ای در صنعت تاسیسات دارد به همین منظور مطلب زیر را که به معرفی کامل انواع فن می پردازد قرار داده ایم ، امید که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد...ادامه

فن از دید termwiki.com

A mechanical fan is a machine used to create flow within a fluid, typically a gas such as air. A fan consists of a rotating arrangement of vanes or blades which act on the air. Usually, it is contained within some form of housing or case. This may direct the airflow or increase safety by preventing objects from contacting the fan blades. Fans produce air flows with high volume and low pressure, as opposed to compressors which produce high pressures at a comparatively low volume…more

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *