تعریف پرده هوا

پرده هوا (Air Curtain) در حقیقت جریانی از هواست که دو منطقه سرد و گرم را از هم جدا می کند. این سیستم از فن قدرتمندی در سقف و مکنده ای در کف تشکیل شده. پرده هوا برای افزایش راندمان تجهیزات تهویه و کاهش هزینه های انرژی طراحی شده. افت انرژی از یک درب باز به شرایط زیر بستگی دارد:

  • اختلاف فشار بیرون و درون
  • اختلاف دمای بیرون و داخل
  • جریان وزنده هوا به درب (باد)

پرده هوا

در مکان هایی که دستگاه تهویه نصب شده باید میزان هوای ورودی و خروجی را کنترل کرد تا اختلاف فشار را زمانی که درب باز می شود تعدیل نمود.

هوای گرم و سبک داخل و هوای سرد و سنگین خارج توزیع فشاری مطابق با شکل b ایجاد می کند. جریان هوای سرد از پایین درب وارد و هوای گرم از بالای آن خارج می گردد. از طرفی اختلاف دما نیز این جریانات را وسعت می بخشد. هنگامی که باد به درب می وزد جریانی مطابق با شکل a رخ می دهد. مجموع جریانات وارده به درب در شکل c آورده شده که با نصب پرده هوا می توان این جریانات را کاهش داد. پرده هوا از ورود اشیای ناخواسته و حشرات نیز به داخل ساختمان ها جلوگیری می کند.

Description: F:\\\\\\\\مطالب علمی\\\\\\\\پرده هوا\\\\\\\\6-1.jpg

کارکرد پرده هوا

همه پرده های هوا دارای فن بوده که جریان هوای فشرده را از بالای درب مستقیما به پایین می دمد.  انرژی جنبشی در هوا مانند یک مانع عمل کرده و از نشت هوا میان دو محیط با دما و فشار مختلف جلوگیری می کند. تقریبا حدود 30% جریان هوا باید به طور مستقیم به بیرون بدمد تا از نفوذ هوی سرد نشان داده شده در شکل c جلوگیری به عمل آید. سرعت باد در کف باید حدود 2 m/s باشد که به وسیله نگه داشتن یک دستمال کاغذی در زیر درب این مقدار تعیین می شود. این دستگاه به دو روش نصب می گردد.

  • به صورت عمودی – در یک یا دو سمت مکان باز
  • به صورت افقی – در بالا یا پایین یا هر دو سمت مکان باز

جریان پرده هوا

جریان در پرده هوا

صرفه جویی با پرده هوا

درب های باز در ساختمان ها مقدار قابل توجهی انرژی را هدر می دهند. نصب پرده هوا می تواند تا 90% جلوی این تلفات را بگیرد. با نصب این سیستم در زمستان فروشگاه ها و مراکز بزرگ می توانند درهای خود را برای جذب بیشتر مشتری باز نگاه داشته بدون اینکه سرما وارد محیطشان گردد.

پرده هوا

در تابستان تمام پرده هوا بدون اتصال به المنت های گرم خاصی، هوای گرم را به بیرون می راند. این واحدها اغلب در سردخانه ها و کارخانجات مواد لبنی استفاده می شود. هنگام استفاده از پرده هوا در اتاق های سرد دستگاه باید در بخش گرمتر و به صورت کج با زاویه 15 درجه به سمت محیط گرم تر نصب گردد. این کار برای جلوگیری از خروج هوای سرد به محیط گرم و همچنین برای حفاظت از موتور دستگاه انجام می گیرد.

انتخاب پرده هوا مناسب

انتخاب مناسب پرده هوا در راندمان و کارایی تجهیزات تهویه بسیار موثر است. یک پرده هوا با قدرت پایین فن نمی تواند جلوی ورود هوای سرد را بگیرد. در عوض نصب سیستمی قدرتمند در ارتفاع های پایین می تواند برای افرادی که در زیر آن ایستاده اند نامطلوب و پر سر و صدا باشد. برای حصول به نتیجه بهتر مطلوب است که کل عرض درب تحت جریان پیوسته هوا قرار گیرد. پرده های هوا هم می توانند المنت های گرم داشته باشد و هم بدون المنت باشند. هر دوی آن ها افت انرژی را به یک میزان کاهش می دهند و تفاوتشان به تاثیر گذاری روی افراد در محل باز می گردد. وجود المنت های گرمایی، هوا را در ورودی خشک کرده و محیط را گرم می کند. تعیین این که چه مقدار هوای گرم اتاق نیاز دارد بستگی به اختلاف دمای داخل و بیرون داشته همچنین به اینکه غیر از پرده هوا چند منبع گرمایشی دیگر در محل موجود است.

جریان هوا و اختلاف فشار پتانسیلی

مقدار هوای مورد نیاز در پرده هوا به متغیر های بسیاری وابسته است و محاسبه دقیق آن ممکن است بسیار سخت باشد. اما مقدار 2000 تا 5000 متر مکعب بر ساعت هوا برای هر متر مربع درب باز رایج می باشد.

استحکام پرده هوا، ماکزیمم اختلاف فشار پتانسیلی است که می تواند تحمل کند. مقاومت فشار پتانسیلی تولید شده توسط جریان هوا طبق رابطه زیر بدست می آید:

Δp = 2.2 q2 sin(α) / b H3/4

که در این رابطه

Δp: اختلاف فشار پتانسیلی روی دیوار بر حسب(Pa, N/m2 )

q: جریان هوا در خروجی نازل بر حسب(m3/s

α : زاویه جریان هوا (معمولا بین 20 تا30 درجه)

b : عمق تخلیه نازل بر حسب(m) و

H: ارتفاع درب بر حسب (m) می باشد.

و همچنین سرعت جریان هوا در نازل تخلیه از رابطه زیر حاصل می شود:

V=Q/A

V: سرعت هوا (m/s)

Q: دبی حجمی (m3/s)

A : سطح عبوری (m2)

Description: F:\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\مطالب علمی\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\پرده هوا\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\15.jpg

مثال پرده هوا

ارتفاع درب باز بر روی یک دیوار2.5 m ، عمق ورودی 1 m و زاویه ورودی جریان هوا 25 درجه و میزان جریان هوا در نازل تخلیه 8 m3/s می باشد. میزان نیروی مخالف یا نیروی باد چقدر است؟

Δp = 2.2 (8 m3/s)2 sin(25) / 1  (2.5 m)3/4   = 29.9 Pa

منابع و پیوندها

گرد آوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

Air curtains & Fan heaters

http://pdf.directindustry.com

http://www.engineeringtoolbox.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_door

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است

پرده هوا از دید pardesgostar.blogfa.com

پرده هوا دستگاهی است که:

شکل ظاهری آن به مانند پانل پائین کولرهای اسپیلت(دوتکه)میباشد که بالای درب ورودی ساختمان ها،فروشگاه ها و سایر اماکن نصب میگردد وبوسیله موتورهای درون دستگاه وبا مکش هوای داخل ساختمان وپرتاب آن به سمت پایین و جلوی درب ورودی باعث ایجاد یک پرده از هوا به ضخامت 3تا5 سانتی متر میشود.

پرده هوا باعث میشود که با توجه به هوای بسیار گرم استان خوزستان و کار کردن بدون توقف سیستم های خنک کننده این دستگاه باعث افزایش راندمان سیستم های تهویه و کمتر کار کردن این سیستم ها و در نتیجه هزینه برق مصرفی شما بسیار کمتر خواهد شد و عامل بسیار مناسب در جلوگیری از به هدر رفتن انرژی (سرما و گرما) میباشد. همچنین این دستگاه باعث میشود که عمر سیستم های تهویه و خنک کننده بیشتر شده و هزینه سرویس کردن این سیستم ها نصف شود…ادامه

پرده هوا از دید miniveil.com

The primary purpose of the Climate Control Air Curtain is to prevent the influx of outside air through an opening in to heated or cooled area. Opening where an Air Curtain would typically be used are exterior shipping and receiving doors to plants and warehouses and interior doors between plant areas of different temperatures. (these applications are discussed in further detail below). In addition there are special applications such as the control of oven temperature, humidity and dust or the control of the fresh air . Other applications not discussed here are preventing the drifting of over spray from spray paint booths; blowing water off of hot steel after it has been dipped; and blowing scrap paper from a paper cutter into a collecting intake…more

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *